TORTA PASQUALINA – WIELKANOCNY PLACEK ZE SZPINAKIEM
Torta Pasqualina to jeden z najstarszych oficjalnych przepisów Włoskich, prosto z Ligurii. Tradycyjne Wielkanocne jajko pojawia się wewnątrz tego placka na słono, obok szpinaku, sera Parmezan oraz Ricotty! Zgodnie z tradycją ten świąteczny przysmak powinien mieć tyle warstw ile lat miał Jezus, czyli 33! Podawało się je jako przystawkę (antipasto), tuż przed podaniem Wielkanocnej jagnięciny czy makaronów. Ale w obecnych czasach może już pojawić się na stole jako samodzielne danie, lub też jako potrawa łatwa i wygodna do zabrania na piknik w trakcie świąt (np w Poniedziałek Wielkanocny), lub na grilla do znajomych po świętach!
TORTA PASQUALINA – WARIACJE
Tu w przepisie podałam szpinak, ale niektóre Włoskie Mammy, przygotowują tą tortę również z karczochami duszonymi 20 minut z czosneczkiem! *We Włoszech o tej porze roku jest piękny sezon na pierwsze młode karczochy.
Możesz również Tortę Pasqualinę przygotować z boćwiną. Powinna już być na ryneczkach? A może jarmuż?
Parmezan możesz zastąpić Pecorino Romano, albo Grana Padano, jeśli chcesz zostać we Włoskich klimatach. Ale moim zdaniem możesz użyć każdego innego żółtego sera o dość wyraźnym smaku!
CIASTO
Ale się tu nawałkujesz! 😉 Musisz zrobić 8 cieniuteńkich placków – 4 sztuki na spód i 4 sztuki na wierzch! Ciasto które wyczarujesz z mąki, soli, oliwy i ciepłej wody MUSI być bardzo elastyczne! Nie posypuj blatu mąką, bo będzie Ci jeszcze trudniej je wałkować. Smaruj za to blat oliwą!
Jeśli masz pod ręką zbędne plastry ciasta Filo, to możesz je kłaść na zmianę z wałkowanym ciastem. To doda nieco chrupkości Torcie!
Jeśli jednak obleciał Cię totalny leń, to możesz ewentualnie, ale naprawdę tylko ewentualnie, ciasto podzielić na dwie części i jedną wyłożyć spód a drugą wierzch blachy. Możesz też z lenia obejść etap przygotowania ciasta i kupić gotowe ciasto kruche (słone). Ale serio … skoro już są święta Wielkanocne i już tak wszyscy się staramy i robimy te wszystkie przysmaki z precyzją i miłością, poświęcając im czas, to warto jest zrobić przynajmniej tych 8 układanych warstw! Warto!
TORTA PASQUALINA – PRZECHOWYWANIE
Jeśli jeszcze nie pokroiłaś torty, to możesz ją przechowywać w lodówce około 3 dni. Jednak po rozkrojeniu nie trzymaj jej dłużej niż 1 dzień, ale możesz ją sobie zamrozić.
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY
TORTA PASQUALINA – WIELKANOCNY PLACEK ZE SZPINAKIEM
WYPOSAŻENIE DODATKOWE
- duża patelnia
- miska
- wałek do ciasta
- Silpat
- pędzel spożywczy
- okrągła blacha o średnicy około 20 cm
SKŁADNIKI
FARSZ
- 1 łyżka 🧈ghee
- 2 szt 🧅cebula
- 450 g szpinak (świeży)
- 450 g ricotta
- 100 g 🧀parmezan albo grano padano, albo pecorino romano, albo … jakiś inny żółty ser STARTY
- 1 szczypta gałka muszkatałowa
- 1 łyżeczka tymianek
- 🧂sól, pieprz do smaku
- 2 + 3 szt jajko
- 2 łyżki tarta bułka
CIASTO
- 450 g mąka pszenna do typu 500, może być też Manitoba
- 1 szczypta sól
- 3 łyżki oliwa z oliwek
- 200 – 220 ml ciepła woda
OPCJONALNIE
- 4-6 listków ciasto Filo
INSTRUKCJA OBSŁUGI
FARSZ (punkty od 1 do 4 możesz sobie przygotować dzień wcześniej)
- Na patelni rozpuść masło ghee
- Pokrój drobno cebulkę i podsmaż ją na patelni, aż się ładnie zeszkli (ale nie zarumieni)
- Porcjami dodawaj liście świeżego szpinaku, aż wszystkie się podsmażą, ale zachowają delikatną jędrność. Na koniec możesz trochę podnieść temperaturę, aby odparować całkowicie wodę
- Odstaw szpinak na bok do ostygnięcia
- Do miski włóż ricottę, dodaj starty ser, zmieszaj dokładnie
- Dodaj szpinak (jeśli liści były długie, możesz go trochę pokroić przed dodaniem do ricotty) i zmieszaj dokładnie
- Dodaj wszystkie przyprawy oraz 2 jajka i zmieszaj dokładnie
- Na koniec dodaj bułkę tartą, zmieszaj
- Odstaw na bok, zajmij się zrobieniem ciasta
CIASTO
- ** Jeśli masz Thermomix, lub Monsieur Cuisine: wrzuć do miski robota mąkę, sól oraz oliwę i nastaw robota na 7 minut/prędkość 4 ; zdejmij z pokrywy miarkę i wlej przez nią NAJPIERW 200 ml wody, obserwuj ciasto i patrz czy się ładnie grupuje, jeśli po minucie masz nadal drobne grupki ciasta, dolej dodatkowe 10 ml lub 20 ml wody, aż ciasto ładnie się połączy
- *** Jeśli robisz ciasto ręcznie: do miski wsyp mąkę, sól oraz wlej oliwę i wstępnie zamieszaj szpatułką, dodaj 200 ml wody ciągle mieszając szpatułką, aż do momentu gdy ciasto zacznie się ładnie łączyć i mieszanie szpatułką będzie trudne; zacznij teraz ugniatać ciasto ręką, jeśli trzeba dolej 10 – 20 ml wody. Ugniataj około 5 minut, aż ciasto stanie się gładziutkie i jędrne
- Nastaw piekarnik na 180°C
- Podziel ciasto na 8 części (mniej więcej 80 g na każdą kulkę ciasta)
- **** Jeśli masz silpat zacznij na nim wałkować pierwszą kulkę ciasta, rozciągaj w rękach od czasu do czasu – ciasto nie może się rozrywać, musi być bardzo elastyczne!
- ***** Jeśli nie masz maty silikonowej, to na blacie kuchennym wylej odrobinkę oliwy i posmaruj nią blat tam gdzie będziesz wałkować ciasto (NIE POSYPUJ BLATU MĄKĄ, BO SOBIE UTRUDNISZ TYM ŻYCIE – CIASTO BĘDZIE SIĘ ROBIŁO ZBYT TWARDE), rozciągaj w rękach od czasu do czasu – ciasto nie może się rozrywać, musi być bardzo elastyczne!
- Wysmaruj okrągłą blachę oliwą i połóż na niej pierwszy rozwałkowany placek, z wierzchu posmaruj go również oliwą, jeśli będzie nierówny – nie przejmuj się, wylep nim ścianki blachy i też posmaruj oliwą
- Rozwałkuj jeszcze 3 kulki i postępuj z nimi tak samo
- Gdy już ułożysz wszystkie 4 placki jeden na drugim, to teraz czas by nałożyć farsz
- Przygotuj sobie pozostałe 3 jajka i rozbij je do szklanek
- Zrób delikatnie 3 dziurki w farszu i do każdej z nich włóż jajka
- Wyrównaj farsz
- Rozwałkuj pozostałe 4 kulki ciasta i przykryj nimi farsz ciasta (oczywiście smaruj oliwą między każdym plackiem)
- Ostatni placek również posmaruj oliwą z wierzchu, porób delikatnie dziurki widelcem i posyp wierzch solą (może być Maldon)
- Wstaw do piekarnika na około 45 – 50 minut, lub do czasu aż się ciasto zarumieni równomiernie (ale minimum 40 minut)
- PODAWAJ TORTĘ na ciepło, letnio albo zimno! WESOŁYCH ŚWIĄT!