SILIKONOWA SZPATUŁKA

SILIKONOWA SZPATUŁKA

SILIKONOWA SZPATUŁKA – MUST HAVE

W 2008 roku kupiłam mój ukochany Thermomix TM31. Przyszła wtedy do mnie moja sąsiadka, razem oglądałyśmy mój nowy nabytek. Byłam wtedy jeszcze początkującą Kurą Domową. Po paru godzinach wspólnego krzątania się po kuchni, Ewa mi powiedziała “wiem czego Ci brakuje”. Następnym razem jak do mnie przyszła, dostałam od niej prezent. Tak oto silikonowa szpatułka zawitała w moim życiu i w zasadzie, choć już nie tylko ta od Ewy – bo parę dodatkowych innych – są w nim na stałe.

SILIKONOWA SZPATUŁKA WE FRANCJI NOSI NAZWĘ ” LA MARYSE”, MOŻESZ TEŻ SPOTKAĆ POPULARNĄ NAZWĘ “lèche-tout ” (dosłownie to znaczy “wylizująca wszystko”)

DO CZEGO NADAJE SIĘ SZPATUŁKA SILIKONOWA

Szpatułki mają różne formy, mogą być płaskie, lub takie trochę w formie łopatki. Oba rodzaje są dla mnie niezbędne w kuchni. Używam ich do zeskrobywania (bez rysowania) ścianek misek, miseczek i pojemników, ale również patelni (jeśli masz model odporny na ciepło). Służą mi one również do delikatnego mieszania na przykład ubitych białek. Pokarm dość łatwo odchodzi od silikonu, a utrzymanie ich w czystości jest banalnie proste.

SZPATUŁKA ZERO WASTE

Dlaczego moim zdaniem jest to jeden z przyborów kuchennych niezbędnych w kuchni bez resztek? Otóż dlatego, że dzięki tym szpatułkom jestem w stanie zebrać niemal całą ilość produktu, który wyciągam z naczyń. Jestem w stanie wyskrobać 99% zawartości mojej miski, niezależnie od tego czy to jest gęste ciasto, czy lejąca oliwa. Nie wyrzucam praktycznie nic. Poza tym dobrze wybrana szpatułka, będzie Ci służyć na długie lata! Ta od Ewy jest w moim domu do dzisiaj!


SILIKONOWA SZPATUŁKA A THERMOMIX

Przede wszystkim używam jej wyciągając ciasta, zupy, pasty itd z mojego robota kuchennego. Gdy kupiłam TM31 dostałam wraz z nim plastikową szpatułkę, która miała być mi pomocna w korzystaniu z mojego urządzenia. Niemniej jednak …. użyłam ją raptem raz, tak potwornie moim zdaniem jest ona niepraktyczna. Najzwyklejsza silikonowa szpatułka za to, spełnia idealnie swoje zadanie!


MIĘKKI SILIKON

Szpatułka i pędzelek

W tej chwili na rynku można znaleźć wiele rozmiarów i kształtów. Często możesz je kupić w zestawie z innymi przyborami kuchennymi, takimi jak pędzelki na przykład. Widziałam również takie, które od razu wyposażone są w termometr – mniemam, że jest to praktyczne, gdy musisz mieć kontrolę nad temperaturą mieszanki, która właśnie przygotowujesz. Nie miałam jednak takowej nigdy w życiu. Temat do sprawdzenia.

Są też różne rodzaje ich wykończenia: z rączką metalową, plastikową, drewnianą, lub w całości z silikonu. Główka tych szpatułek zawsze jest z silikonu, a ten z kolei może być bardziej lub mniej miękki, plastyczny.

Osobiście uważam, że te bardziej plastyczne są dla mnie bardziej odpowiednie. Dużo łatwiej się nimi manipuluje. Zbyt twardy silikon nie dotrze do wszystkich zakamarków. Jednakże z drugiej strony zbyt miękki silikon “podwija” się czasem podczas zeskrobywania.


JAKI ROZMIAR SZPATUŁKI

Osobiście uważam, że warto jest mieć kilka rozmiarów:

MAŁE: Te drobne, małe nadają się do mniejszych pojemników, super się nadają przy zeskrobywaniu jedzenia w Thermomixie, zwłaszcza w okolicach noży.

ŚREDNIE: korzystam z nich również w zeskrobywaniu ścianek TM, szybciej mi to wychodzi ze średnimi rozmiarami; mieszanie średnich ilości ciast delikatnych, ale także takich jak np. ciasta na foccacię.

DUŻE – z nich korzystam rzadziej, bo są niepraktyczne w manipulowaniu Thermomixa. Idealne są za to, gdy ściągam ciasto drożdżowe ze ścianek w dużej misce. Nadają się na mieszanie gęstych, ciężkich ciast.


DODATKOWE ASPEKTY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Przy wyborze szpatułki silikonowej sprawdź jeszcze:

CZY SZPATUŁKA NADAJE SIĘ DO ZMYWARKI

Ułatwi Ci to utrzymywanie jej w czystości. Wydaje mi się, że w tej chwili większość firm robi szpatułki odporne na zmywarki

CZY SZPATUŁKA JEST ODPORNA NA WYSOKIE TEMPERATURY

To bardzo praktyczna cecha. Niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie ciasta parzonego, mieszanie karmelu (lub innych bardzo gorących przetworów), ale także zeskrobanie nagrzanej po jajecznicy patelni – odporność na ciepło jest jednym z najważniejszych punktów.

Ważne by na szpatułce był odpowiedni piktogram informujący o dopuszczeniu szpatułki do kontaktu z żywnością.

Silikonowa szpatułka

JAKIEJ FIRMY WYBRAĆ SZPATUŁKĘ

Szpatułka silikonowa

W tej kwestii nie mam żadnych preferencji, dopóki szpatułka spełnia wymienione przeze mnie wyżej aspekty. Szpatułkę, którą widzisz tutaj na zdjęciu kupiłam w Niemczech, to firma Keiser. Jestem z niej bardzo zadowolona, choć jak widzisz – jest lekko uszkodzona przez noże w moim Thermomixie. Ma ona jednak kilka ładnych lat i to uszkodzenie absolutnie mi nie przeszkadza w jej użytkowaniu.

Na zdjęciach wyżej – szpatułka kupiona we Włoszech, w Lidlu, firmy Ernesto. Nigdy wcześniej nie słyszałam o niej, ale szpatułka jest bardzo wygodna i wygląda na solidną. Mam szpatułki kupione na Bahamach, oraz we Francji. Wszystkie są bardzo ok.


PODSUMOWUJĄC

Każda Luksusowa Kura Domowa moim zdaniem powinna mieć taką szpatułkę w 3 różnych rozmiarach. Jest to ogromne ułatwienie w kuchni. Korzystanie jest bardzo praktyczne, utrzymanie w czystości łatwe. Szpatułki nie rysują , a jednocześnie zbierają niemal całość zawartości zeskrobywanych powierzchni, są zatem bardzo zero waste.

A jeśli się ze mną nie zgadzasz, albo bardzo zgadzasz 😉 zostaw poniżej komentarz! Będzie mi miło.5 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze