BURAK I BOTWINA

BURAK I BOTWINA




Burak to “wielofunkcyjne” warzywo zero waste

Burak w zasadzie jest zjadalny w całości. Można jeść korzeń i liście. Dlatego “zero waste”. Mowa tu oczywiście o burakach ćwikłowych, a nie cukrowych, czy pastewnych.

Jest to także warzywo bardzo wdzięczne w kuchni, bo sprawdza się na wiele sposobów. Na słono, na słodko. Gotowane, pieczone. W zupach, jako dodatki do dań głownych. W zasadzie pełna dowolność. Francuzi bardzo lubią buraczki w sałacie z serem kozim i orzechami. We Francji można wszędzie znaleźć buraczki już zapieczone, gotowe tylko do pokrojenia i wrzucenia do salaterki. Ostatnio ta forma buraczków jest również coraz częściej spotykana w polskich sklepach. Na Bahamach można znaleźć buraki jedynie surowe.


SEZON NA BURAKI

Buraki są dostępne praktycznie cały rok. Ale prawdziwy sezon zaczyna się w maju i trwa do października.


BURAK TO ŹRÓDŁO ŻELAZA I KWASU FOLIOWEGO

Pamiętam jak kiedyś mieszkałam we Francji. Przeszłam na dietę. Chyba zbyt drakońską, bo kiepsko się czułam. W końcu poszłam do lekarza. Doktor Caclin – do dziś pamiętam jego nazwisko – po zbadaniu krwi i innych testach przepisał mi wtedy …. jedzenie buraków i szpinaku. Byłam zaskoczona tą “receptą”, ale po prostu okazało się, że miałam anemię. Wystarczyło zadbać o poziom żelaza.


W 100 g buraczków surowych bądź ugotowanych masz około 44 kcal!

To również źrodło:

  • kwasu foliowego
  • witaminy C
  • tiaminy
  • rybowlawiny
  • niacyny !
  • wapnia
  • magnezu



BOTWINA, BOTWINKA, BOĆWINA?

Gdy zaczynałam moja “karierę” kury domowej, musiałam się koncentrować, żeby rozróżnić te słowa. Dziś nadal mi się to zdarza. Będę tu zaglądać, za każdym razem jak będę miała wątpliwości.

Botwina to po prostu młodziutka, niedojrzała wersja buraka ćwikłowego. Jest także nieco mniej kaloryczna.

Botwinka to zupa z botwiny

Boćwina to inna zupełnie odmiana buraka liściowego, która ma większe liście

  • chard, lub swiss chard w języku angielskim
  • la blette (bete) – po francusku
  • La bietola – to z języka włoskiego


BURAK, BOTWINA W KUCHNI


Burak, botwinka

JAK KUPOWAĆ BURAKI?

  • Najlepiej kupować najmłodsze – czyli w sezonie
  • Oczywiści: mniejsze buraczki = lepsze buraczki
  • Po zdrowych, jędrnych liściach bez plamek poznasz, że wszsytko ok z burakiem
  • Poza sezonem, buraki sprzedawane są bez liści, wtedy patrz na skórkę: powinna być niepomarszczona, bez białych plamek (świadczą one o tym, że burak już włóknieje , a to wpływa na jego smak)




PRZYGOTOWANIE BURAKÓW DO PRZECHOWYWANIA LUB OBRÓBKI


Najpierw pozbądź się liści buraka (odetnij je, nie urywaj). Dlaczego? Bo przy przechowywaniu buraków, czy to w lodówce czy w piwnicy – liście wyciągają wilgoć z korzenia.

Utnij TYLKO końcówki korzeni. Jeśli utniesz więcej, to po pierwsze – przy myciu buraków “upaćkasz” się, a po drugie, później w trakcie obróbki buraki stracą wszystkie soki!


JAK MYĆ BURAKI?

Buraki z pewnego źródła z gospodarstwa, które nie korzysta z chemikaliów – wystarczy tylko umyć. Myj w jak najcieplejszej wodzie oczyszczając delikatnie szczotką miejsca brudne od ziemi. Musisz uważać, by nie uszkodzić skórki.

Czasem to jednak nie wystarczy. Jak kupuję buraki z nieznanych źródeł obawiam się o poziom ich zanieczyszczenia. Jeśli nie masz ozonatora, to skorzystaj z metody na

roztwór unicestwiający większość bakterii i grzybów, a także pestycydów:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 7 łyżek octu
  • 1 litr wody

Umyte liście zanurz na 2-3 minuty, a potem zanurz korzenie buraków w tym roztworze na ok 15 minut. Wyciągnięte z roztworu elementy buraka opłucz pod kranem.

OZONOWANIE BURAKÓW

Jeśli jesteś właścicielem ozonatora, to użyj go koniecznie. Moim zdaniem metodą “na mokro”. Czyli w skrócie : umyj pod kranem, włóż do miski z wodą, ozonuj 10-15 minut. Opłucz i wysusz. A nie w skrócie – to poczytaj tutaj 😉

Teraz możesz juz działać zgodnie z planem.


JAK PRZECHOWYWAĆ BURAKI?


Przechowywanie buraków w lodówce:


Jak wcześniej wspomniałam – odetnij liście. Umyte buraki musisz porządnie wysuszyć zanim je włożysz do lodówki. Inaczej bardzo szybko zaatakuje je pleśń. Takie osuszone buraki włoż do torby papierowej i to do szuflady w lodówce. Jeśli zauważysz, ze papierowa torba zrobiła się lekko wilgotna – wymień na nową. Zamiast papierowej torby, możesz użyć worka z otworkami do “wentylacji”. Tak przechowywane buraki w teorii można trzymać w lodówce do 4 tygodni, ale zdarzało mi sie je trzymać dłużej, nawet do 3 miesięcy.

Upieczone buraki można przechowywać w lodówce do kilku dni.


Przechowywanie buraków w piwnicy:


Jeśli natomiast masz fajną, ciemną, chłodną piwnicę – to jest to idealne miejsce na przechowywanie surowych buraków. Najlepsza temperatura do przechowywania buraka to około 0-3 ° Celcjusza. W zbyt ciepłych warunkach liście buraków zaczną wyrastać i burak straci na jakości. Możesz je przechowywać ciasno ułożone w drewnianych skrzynkach, albo niedotykające się korzenie buraków w kopcach – w piasku.


Buraki przechowywanie w zamrażarce:


Surowych buraków jednak nie mróź! To nie jest zabronione, niemniej surowy burak w zamrażarce straci wiele walorów – zarówno smakowych jak i odżywczych. Ale jeśli już musisz to zrobić, to mrożąć surowe buraki musisz koniecznie je dokladnie umyć i DOKŁADNIE wysuszyć. Dopiero wtedy pokroić w kostkę lub talarki. Zamroź najlepiej sous vide.


BURAK – GOTOWAĆ CZY PIEC?


GOTOWANIEPIECZENIE


Buraki można gotować, ale się nie poleca tej metody obróbki. Buraki gotowane tracą swoje walory.

Jeśli je zalejesz zimną wodą i pogotujesz do wrzenia, a następnie zmniejszysz gaz i podgotujesz na małym ogniu – to masz szanse na zachowanie troszkę ich wartościowych składników. Ale szału nie będzie.

Dodatkowo buraki gotowane blakną. Żeby tego uniknąć to na każdy litr wody, w której gotujesz buraki, dorzuć 2 łyżki soku z cytryny. Bez soli czy innych przypraw.

Ja jednak unikam tej metody.
Pieczenie buraków sprawi, że zachowasz maksimum ich wartości odżywczych!
Odetnij liście.
Zabezpiecz buraki przed utratą wilgotności: wybierz warzywa z nieuszkodzoną skórką, a końcówki korzeni nie odcinaj całkowicie. Długie lata piekłam buraki w aluminium. To nie jest ekologiczne ani zdrowe. Unikam więc aluminium i zapiekam buraki w szczelnie zamknietym naczyniu żaroodpornym. Albo Tupperware Ultra Pro. Rewelacja

Czas pieczenia zależy od wielkości korzenia. Waha się on od 1 do 2 godzin.
PRZEPIS PODSTAWOWY:
300 – 400 g buraków
rozmaryn
sól
opcjonalnie oliwa do pieczenia
Piecz ok 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Wyłącz piekarnik i zostaw buraki w ciepłym piekarniku do ostygnięcia
Teraz możesz buraki obrać ze skórki


5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze