PRZECHOWYWANIE W ZAMRAŻARCE
ZAMRAŻARKA JEST BARDZO ZERO WASTE
Zamrażarka jest naszym sprzymierzeńcem w życiu codziennym. Przechowywanie żywności tą metodą, sprawia, że możesz być bardzo zero waste! Nie marnujesz jedzenia, nie pozbywasz się resztek. Możesz zamrozić pozostałości z dań, które Ci zostały po imprezach, czy świętach. Możesz zamrozić coś co jesz już dwa dni i chcesz zostawić sobie tę przyjemność na inny czas. Wiesz, że czegoś nie dasz rady zjeść, bo przed Tobą tydzień na wyjeździe, wrzucasz jedzonko do zamrażalnika i się nie martwisz! Pozatym jak Ci się nie chce gotować, możesz wyciągnąć z zamrażarki gotowe danie. Możesz też przechować smaki lata i skosztować ich zimą czy jesienią.
Oszczędzasz jedzenie, oszczędzasz czas, oszczędzasz kasę! Za to właśnie lubię zamrażarkę! Ale ten sposób przechowywania żywności oczywiście nie jest bez wad. Niestety mrożone produkty tracą od 10 do 30% witamin. Pozatym oczywiście jedzenie mrożone może też nieco stracić walory wizualne, niekiedy również cierpi tekstura produktów. Co nie zmienia faktu, że tak czy siak, jak mam wybór między konserwą, czy słoikiem, a mrożonką, to sięgnę prędzej po mrożonkę. Potem wybór pada na słoiki, a na końcu konserwy. Wiadomo, świeży produkt nie ma sobie równych! Ale czasem się po prostu nie da inaczej.
Dlatego też trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zminimalizować minusy zamrażania. Warto by niektóre z tych zasad, stały się swego rodzaju automatyzmem dla Ciebie.
PRZECHOWYWANIE W ZAMRAŻARCE -TEMPERATURA
Właściwa temperatura mrożenia spowalnia proces namnażania się mikroorganizmów, które powodują psucie się żywności. Dlatego ważne jest, by w Twojej zamrażarce było -18 °C, lub mniej. Sprawdzaj regularnie, czy Twój zamrażalnik prawidłowo chodzi i utrzymuje tą temperaturę. Jeśli produkt zamrozisz w miarę szybko i krótko, a następnie przechowujesz go w stałej temperaturze, to utrata witamin i minerałów nie będzie wielka!
ROZMROŻONEGO RAZ, NIE ZAMRAŻAJ
Absolutnie nie zamrażaj ponownie dań, czy produktów już rozmrożonych.
Jeśli jednak rozmroziłaś/eś produkt surowy, taki jak mięso, czy rybę, a następnie go poddałaś/eś obróbce termicznej i stworzyłaś ugotowane, lub upieczone danie – to to danie możesz zamrozić.
Ale jeśli teraz rozmrozisz to danie, to mimo, że je podgrzejesz czy zapieczesz znowu w piekarniku, to nie możesz go znowu zamrażać.
CIEPŁEGO, LETNIEGO – NIE ZAMRAŻAJ
Zawsze pamiętaj by najpierw schłodzić wszystko to, co chcesz zamrozić.
Czyli po ugotowaniu dania, odstaw je najpierw by ostygło całkiem, potem przełóż je do lodówki. Po schłodzeniu w lodówce, możesz spokojnie przenieść danie do zamrażalnika.
CIECZ ZAMRAŻAJ Z ROZSĄDKIEM
Ciecz zwiększa swoją objętość wraz ze spadkiem temperatury. Aby uniknąć eksplozji w chłodziarce, zamrażaj zupy, czy sosy itd – z kilkoma centymetrami wolnego miejsca w słoiku czy pojemniku i nie zakręcaj słoików od razu, tylko poczekaj aż ciecz się zamrozi.
PORCJUJ
Łatwiej Ci będzie wyciągnąć odpowiednią ilość z zamrażalnika. Na przykład, zamrażając chleb, jest lepiej go od razu podzielić na skibki. Nie będziesz musiał/a rozmrażać całego bochenka, by móc zjeść tylko jedną kromkę, na którą miałaś/eś ochotę.
ZAPISZ DATĘ
Przyznaję się bez bicia, rzadko to robię. Ale to dlatego, że w jednej kuchni rzadko kiedy jestem dłużej niż 3-4 miesiące. Przed każdym moim wyjazdem lodówkę i zamrażarkę opróżniam i wyłączam z prądu. Niewiele jest rodzajów pożywienia, których przechowywanie nie może przekroczyć tego okresu czasu. Jeśli jednak jesteś w swoim domu na stałe, warto byś etykietowała swoje mrożonki, gdyż każdy z produktów, który wrzucasz do swojej chłodziarki ma różny okres “przechowalności”.
Kliknij na interesujący Cię temat poniżej, lub grupę produktową i tam znajdziesz więcej szczegółów na temat tego jak długo można je mrozić, na temat sposobów mrożenia, okresu przechowywania, oraz sposobu rozmrażania:
1. PRZECHOWYWANIE W ZAMRAŻARCE
ogólne informacje i zasady – jesteś na tej stronie