FLATBREAD
CO TO JEST FLATBREAD
Flatbread, to słowo, które dość często pojawia się na moim blogu, zwłaszcza na stronkach poświęconych tematyce mąki. To taka jakby ogólna nazwa na płaskie chlebki, rozwałkowane na kilka milimetrów do kilku centymetrów, po to by można je było z łatwością zjeść, bez przekrawania na pół, czy to na skibki (pajdy chleba). Kolejna wspólna cecha to:
FLATBREAD – CIASTO CHLEBOWE
WODA + MĄKA + SÓL
To jest obowiązkowy skład każdego płaskiego chleba, flatbread. Generalnie nie dodaje się do żadnych środków spulchniających, ale są wyjątki (np. pizza, czy chlebek “pita”, czy naan). Można również czasem znaleźć dodatek w postaci oliwy z oliwek, czy też np jogurtu (naan)
Flatbreads mogą być pieczone w piekarniku, smażone na głębokim oleju, grillowane, smażone, etc
Praktycznie każdy kraj ma swój typowy flatbread, a w Polsce to będzie tak zwany podpłomyk!
Oto lista flatbreads, o których przeczytasz na tej stronie
BLINY
Rosja, Ukraina, Białoruś
JAKA MĄKA NA BLINY
Najpopularniejsza jest do blinów mąka pszenna; tradycyjnie czasem robiono z dodatkiem gryczanej; dzisiaj można znaleźć fajne przepisy również z mąk takich jak owsiana czy jaglana. Tutaj znajdziesz odmianę “zero waste” blinów
Tradycyjne rosyjskie bliny wyrabiane są z ciasta na zakwasie, a następnie dodaje się zimnej lub wrzącej wody, albo też mleka i umieszcza się w tradycyjnym rosyjskim piekarniku. W dzisiejszych czasach jednak bliny się smaży na patelni, jak naleśniki.
W Rosji podaje się z gęstą śmietaną, twarogiem, masłem i/lub kawiorem. We Francji zajadałam się blinami, które można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Zazwyczja z taramą, która zresztą zawsze stała na półkach sklepowych zaraz obok blinów. Możesz również położyć po prostu kawałek wędzonego łososia i polać kroplą cytryny. Albo łososia i odrobinka gęstej śmietany i koperek.
CHAPATI
Inne nazwy to: chapatti, chappati, chapathi, chappathi, czapati, Ćapati
Azja Południowa, zwłaszcza Indie i Pakistan, oraz Wschodnia Afryka
JAKA MĄKA DO CHAPATI
Mąka pełnoziarnista (atta)
** Odmiana z dodatkiem mąki kukurydzianej lub mączki z soczewicy nazywa się roti
Bez środków spulchniających
W Chapatii zawija się różnego rodzaju mięsa i warzywa. W Indiach czy Pakistanie, ten chlebek służy jako sztućce – pomaga nabrać zupę, gulasz, czy curry. Często oryginalnie smaruje się je masłem ghee (klarowanym)
FLAMMENKUCHEN
TARTE FLAMBEE
Inne nazwy to: Flammekueche, Flammkuchen,
Region Alzacji, Lotaryngii, fragment Moselle, Francja
JAKA MĄKA DO FLAMMENKUCHE
Mąka pszenna do typu 500
Bez środków spulchniających
Flammenkuchen to rodzaj cieniutkiej tarty na bazie ciasta chlebowego. Podaje się tradycyjnie jako przystawki, aperitif, czy element kolacji. Do Tart Flambee podaje się również alzackie piwa, lub też białe wino z Alzacji.
Głównym składnikiem jest gęsta śmietana ewentualnie biały twaróg), cebula i boczek (pokrojony na cienkie słupki). Odmiany “tarte flambee” :
- z serem Munster (uwielbiam! to jeden z moich ulubionych francuskich serów)
- z serem ementaler
- z grzybami
- z bigosem alzackim
Flatbrød
(Norwegia)
JAKA MĄKA DO FLATBROD
Mąka jęczmienna
Bez środków spulchniających
Oryginalnie Flatbrod spożywany był z ugotowanymi ziemniakami na zimno, czy ze śledzikiem. Albo po prostu z gęsta, kwaśną śmietaną. Obecnie podawany jest do ryby, mięs, czy zup.
FOCACCIA
Włochy
JAKA MĄKA DO FOCACCI
Mąka: pszenna o wysokiej zawartości glutenu, czyli wszelkie mąki o typach niskich do 500, we Włoszech używa się do niej mąki typu 00, lub 0, ale również dość często MANITOBY
Z dodatkiem drożdży
Focaccia ma wiele podobieństw do innego Flatbread – pizzy. Włosi sami czasem uważają, że “pizza sycyliana” oraz “pizza bianca”, to po prostu rodzaje focaccii. Mają podobną teksturę i styl ciasta. Różni je czas wyrastania, oraz wysokość ciasta (czasem Focaccia może być dość wysoka, jak na “flatbread”, podczas gdy pizza jest wałkowana na płasko) oraz to z jakimi dodatkami jest podawana.
Focaccię je się głównie na ciepło, chwilę po wyciągnięciu z piekarnika, maczając ją w oliwie z oliwek, soli i/lub occie balsamicznym. Można ją również jeść jako bazę do kanapek.
Lavash
Zakaukazie, Armenia
***Na Wikipedii wyczytałam, że w 2014 roku lawasz został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
JAKA MĄKA DO LAVASH
Mąka pszenna
Na zakwasie, lub w obecnych czasach często na drożdżach
Po wyrośnięciu ciasto rozkrawa się na małe kawałki i wałkuje na płasko, a następnie uderza o wnętrze specjalnego do lavash pieca, zwanego tonir.
Świeżo po wypieczeniu lawash jest elastyczny i można z niego zrobić coś w rodzaju wrapów, etc. Stygnąc jednak robi się twardy. Przechowuje się go tak, aż do momentu, kiedy ma być zjedzony i albo zjada się takiego kruchego, bądź też spryskuje się go wodą by go nawilżyć.
W Iranie i Turcji, lavash używa się do kebabu. W Turcji tego chlebka często używa się również do … deserów.
W dzisiejszych czasach bardzo często ciasto do Lavash używa się jako spód do pizzy.
MATZA
Inne nazwy to Maca, Matzah, Matzo
Izrael, Azja
JAKA MĄKA DO MATZY
Mąka pszenna, może też być pełnoziarnista
Bez środków spulchniających
Twarde, chrupkie chlebki tradycyjne płaskie chlebki, które według legendy powstały gdy Żydzi uciekali z Egiptu w tak wielkim pośpiechu, że nie mieli czasu czekać na to by ciasto urosło. Zabrali je ze sobą na pustynię i tak je spożywali z owocami i orzechami. Dzisiaj macę można zjadać jako element przystawek, dań głównych, ale również deserów.
Naan
Inne nazwy to: Nan, Khamiri
Azja (Indie, Pakistan głównie)
JAKA MĄKA DO NAAN
Mąka pszenna (niskie typy)
Na drożdżach + ważny element – jogurt
Oryginalnie pieczony w piecu zwanym Tandoor. Dzisiaj można go wypiekać na patelni, albo w żeliwnych garnkach, ale także w zwykłym piekarniku.
Współcześnie z ciasta nan robi się np “pizza naan”, albo “burger naan”
Pissaladière
Specjalność Francuska, zwłaszcza miejscowości o nazwie Nicea, aczkolwiek historycznie pochodzi z Genui we Włoszech, gdzie była podawana z pomidorami i czosnkiem i nazywana pissaladiero (Pizza all’Andrea). Francuzi jednakże dorzucili oliwki i anchois lub pastę z anchois, nazywaną w Nicei pissalat.
JAKA MĄKA DO Pissaladière
Mąka pszenna typ 450, lub 500
Na drożdżach
Mąka, oliwa z oliwek, woda i drożdże, a na wierzchu posiekana cebula – duszona na małym ogniu przez długi czas (trochę taki slow cooking), aby się nie przyrumieniła za bardzo. Na cebulę kładzie się anchois i oliwki.
Druga wersja to ta właśnie z pastą na bazie ryb (anchois, sardynki etc), którą to miesza się z gotowaną cebulą i rozkłada na cieście chlebowym.
PITA
Bliski Wschód, pochodzi prawdopodobnie z Syrii.
JAKA MĄKA DO PITY
Mąka pszenna, może być pełnoziarnista
Na drożdżach
Ciasto wypiekane jest w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu tworzą się z tego krągłe placki, z typową “kieszonką”. Spożywa się je z sosami różnego rodzaju. Obecnie podaje się z pitą kebaby i inne fast foody. Pita to również idealnie smakuje ze stekami, jagnięciną, kurczakiem czy falafelem.
Pity greckie jednak wspomnianej kieszonki nie posiadają. Zawija się ja w kształt rożka i wypełnia gyrosem. Można je umaczać w hummusie, babaganoush czy sosie tzatziki, czy też tabouleh.
PIZZA
Włochy
JAKA MĄKA DO PIZZY
Mąka na pizzę to temat dość obszerny. Chodzi o gluten, którego tu powinno być sporo, dlatego też mąka tortowa (450) lub Szymanowska (480), oraz ewentualnie rodzaje mąk typu 500 są ok. Robię pizzę również z mieszanki mąki 500 z mąką kamut (pszenica twarda), którą możesz zastąpić semolino (4:1).
Oczywiście Włosi mówią o mące tipo 0 lub 00. Czasem również mieszają te mąki, z silną mąką jaką jest manitoba (dłuższy czas wyrastania ciasta!)
Francuzi generalnie używają T45 lub T55, albo też La farine de Gruau.
Jeśli chodzi o mąki bez glutenu, to najczęściej polecana jest mieszanka mąki ryżowej z taką samą ilością skrobi kukurydzianej. Ale oczywiście efekt nie będzie taki sam jak przy mąkach glutenowych.
Na drożdżach
Mam wrażenie, że na temat możliwości podawania pizzy nie muszę pisać. Poza tym to temat rzeka. Tutaj znajdziesz przepis na ciasto idealne! Dodatki … cóż – kombinuj!
Podpłomyk
Polska
JAKA MĄKA DO PODPŁOMYKA
Mąka pszenna typy do 500
Bez środków spulchniających
Okrągłe placuszki smaży się na sucho na patelni bez tłuszczu, a następnie podaje się je z miodem, dżemikiem, albo zjada z mlekiem czy maślanką, lub kefirem.
Tortilla
Meksyk, później w XV w – Hiszpanie
JAKA MĄKA DO TORTILLI
Mąka pszenna. Mąka pszenżytnia również się nada! (wg tradycji Hiszpańskiej). Przede wszystkim jednakże – oryginalnie – mąka kukurydziana!!
Lub samemu należy przygotować specjalną masę z suszonych ziaren kukurydzy, ale to już wyższa szkoła jazdy.
Tortille podaje się jako dodatek do różnych sosów, lub jako chipsy. Stanowi ona bazę potraw takich jak quesadilla, enchiladas czy tacos, nachos.