FOCACCIA
FOCACCIA BARDZO PROSTA
Nie sugeruj się długością tego postu. Po prostu wyjaśniłam tu wszystkie szczegóły bardzo dokładnie. W gruncie rzeczy ta Focaccia jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Zrobisz ją raz i potem już będziesz wiedzieć o co chodzi. To przepis podstawowy, w zasadzie wszystkie przepisy w Internecie są niemal identyczne, także Ameryki tu nie odkrywam.
JAKA MĄKA DO FOCACCI
Tutaj znajdziesz więcej szczegółów i odnośników do innych stron, na których wyjaśniam tajniki mąki.
Najogólniej ujmując na foccacię użyj mąki PSZENNEJ o dość niskich typach. Najlepiej 450, lub różne rodzaje typu 500. We Włoszech oczywiście zaleca się mąkę typu 00, lub manitobę. Możesz dorzucić trochę mąki pełnoziarnistej, lub ewentualnie żytniej – ale tylko jako dodatek do mąki pszennej jasnej. Musi być gluten, żeby focaccia wyszła!.
Możesz również użyć mąki orkiszowej (która jest rodzajem pszenicy).
Przetestowałam następującą mieszankę: 160 g mąka manitoba + 140 g mąka 00 + 200 g mąki Semola Rimacinata di Grano Duro (nie mylić z semoliną, o tym przeczytaj tutaj) i efekty był bardzo fajny – skórka wyjątkowo chrupiąca, ale ciasto z kolei nie urosło jak zazwyczaj. Totalnie to nie przeszkadzało w degustacji, focaccia była przepyszna!
ZACZYN CZYLI ROZCZYN
Całość procesu zacznij od rozruszania drożdży. O tym, jak zrobić zaczyn w Thermomixie przeczytasz tutaj
FOCACCIA Z DODATKAMI
W moim przepisie na wierzchu posypałam focaccie solą i odrobinką oregano oraz sumaku. Sól jest obowiązkowa, pozostałe składniki na “posypkę” zależą już od Ciebie. Możesz posypać rozmarynem, wcisnąć oliwki, czy pomidorki, czy piórka cebuli. Co dusza zapragnie. Zawsze będzie pyszne!
FOCACCIA
WYPOSAŻENIE DODATKOWE
- miska
- blacha prostokątna około 29X25
- piekarnik
- papier do pieczenia
SKŁADNIKI
- 375 g 🚰woda (150 na zaczyn i 225 później)
- 20 g drożdże świeże
- 1/2 łyżeczki cukier
- 500 g mąka pszenna typy do 500, lub patrz uwagi w opisie (odejmij łyżkę na zaczyn)
- 1 łyżeczka sól
- oliwa z oliwek
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Zrób zaczyn: w miseczce z letnią wodą (150g) zmieszaj pokruszone drożdże i cukier i 1 łyżkę mąki. Przykryj i odstaw na 10-15 minut.
- Po tym czasie - do odpowiednio dużej miski wsyp mąkę i sól - zmieszaj dokładnie razem.
- Zalej wodą (225g) oraz zaktywowanym zaczynem.
- Szpatułką silikonową, lub łyżką zacznij mieszać wszystkie składniki.
- Mieszaj dalej delikatnie
- Mieszaj aż osiągniesz coś takiego
- Podważ ciasto z jednej strony i od spodu polej oliwą, jak na zdjęciu
- Podważ ciasto z drugiej strony i również od spodu i po ściankach polej oliwą.
- Przykryj ścierką, lub talerzem i odstaw do lodówki na co najmniej 12h
- Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki
- Blachę, lub odpowiednie naczynie wysmaruj porządnie oliwą. Przełóż ciasto i je rozciągnij tak, żeby przyjęło formę Twojego naczynia. Posmaruj oliwą, odstaw w ciepłym miejscu, bez przeciągów - no około 1,5h do 2
- Po godzinie ciasto powinno mieć zwiększoną objętość
- Od przełożenia ciasta do formy minęło 1.5h. Teraz jest moment by nagrzać piekarnik na 250 stopni. Ciasto posyp solą gruboziarnistą i posyp np. oregano czy sumakiem
- Wstaw do gorącego piekarnika na około 14-17 minut. Od 13 minuty zacznij bacznie obserwować. Ciasto ma być brązowo złociste, ale nie może być przypalone
- Wyciągnij ciasto z piekarnika odstaw na kilkanaście minut. Po tym czasie przełóż ciasto na raszki, żeby mogło ostygnąć, ale jednocześnie żeby się nie sparowało.
- Gotowe, możesz zjeść jeszcze ciepłe