SZPARAGI

SZPARAGI

Prawdopodobnie pierwsi szparagami zajadali się Egipcjanie i Grecy. Później, Rzymianie rozwinęli hodowlę tego warzywa. Potem o nim zapomniano, aż w okresie renesansu szparagi znowu spotkały się z przychylnością smakoszy, ale przez długi długi czas, było to warzywo “dla bogatych”. Produkt stał się luksusowy i był szczególnie ceniony przez królów. Ponoć Ludwik XIV żądał ich na swoim stole o każdej porze roku. Aby zaspokoić te pragnienie, La Quintinie, zarządca ogrodów królewskich, opracował system uprawy szparagów pod osłonami.

JAK ROŚNIE SZPARAG

Jest kilka odmian szparagów: Franklin, Backlim, Avalim, Herkolim, Gijnlim, Grolim, Eposs, Huchel`s Alpha oraz Schwetzinger Meisterschuss. Ale i tak niewiele Ci to powie, bo rzadko kiedy na straganach ktokolwiek operuje takimi nazwami. Zazwyczaj mamy wystawione 3 różne kolory szparagów i najczęściej są to 3 różne postaci tego samego szparaga.

Sprawa wygląda ponoć tak: szparagi rosną w ziemi. Wyobraź sobie, że szparag w “ciemności” ziemi pozostanie biały. To słońce sprawia, że przybiera kolor najpierw fioletowawy, a następnie zielony. Aby więc otrzymać produkt końcowy, w postaci białego szparaga (który jest chętniej jednak kupowany), hodowcy przysypują je ziemią, aby jak najdłużej pozbawić go słońca. Jednym słowem, to jakiego koloru spożywasz szparaga, zależy w zasadzie od tego jak długo i czy – był na słońcu:

Szparagi białe i zielone

⚪ Białe szparagi mają delikatny, maślany smak; chowane pod ziemią, aby nie doszło do fotosyntezy
🟣 Fioletowe szparagi zbiera się po wzniesieniu się na kilka cm. Będąc bardziej wystawionym na słońce, ma trochę bardziej owocowy smak
🟢 Zielone zbiera się, gdy mierzą około piętnastu centymetrów, ich smak jest najbardziej wyraźny

SEZON NA SZPARAGI

Sezon na szparagi zaczyna się w kwietniu, a kończy mniej więcej w czerwcu.

⁉ W Polsce, w Nowym Tomyślu (Wielkopolska) znajduje się Polski Związek Producentów Szparaga! W tej miejscowości też jest najwięcej plantacji szparagów w całej Polsce!


JAK WYBRAĆ SZPARAGI

Oczywiście zawsze zapytaj sprzedawcy o to kiedy szparagi były zebrane. Powinny być jak najświeższe. Pamiętaj, że szparagi możesz przechowywać w lodówce raptem 3-4 dni. Dlatego ważne jest, by wybrać jak najlepsze okazy. Ponieważ zbiór szparagów jest dość uciążliwy dla hodowców (ponoć szparag w ciągu jednego dnia może urosnąć nawet 15 cm), czasem na stragany trafiają przejrzałe warzywa. Dlatego dokładnie je obejrzyj.

Trzonek powinien być w miarę prosty, gładki i zwarty, wręcz sprawiać wrażenie kruchego,
a nie wysuszonego, zdrewniałego
Nie powinien też być zbyt gruby – gdyż może być zbyt “łykowaty”
Główka powinna być zwarta, jędrnaU nasady szparagi powinny być, lekko jakby błyszczące, wilgotne

Jak się czasem “kropnę” przy zakupie, nie wyrzucam starych, czy źle wybranych warzyw. Albo wykorzystuję je do nagotowania bulionu (tak!), czy bazy do jakiegoś dobrego sosiku. Czasem też je mrożę i w tych samych celach wykorzystuję później.


OZONOWANIE SZPARAGÓW?

Szparagi możesz umyć pod bieżącą wodą, jeśli wiesz z jakiego źródła pochodzą i masz pewność, że nie ma tu żadnych pestycydów i tym podobnych chemikaliów. Jeśli jednak nie masz pewności możesz szparagi ozonować. Moim zdaniem, najlepsza metoda to metoda “na mokro”.

JAK OBRAĆ SZPARAGI

🟢 Zielone można poddawać obróbce termicznej bez obierania, wystarczy tylko odciąć twardawe końcówki.

Kwestia obierania dotyczy szparagów ⚪ białych, oraz 🟣 fioletowych. Należy to robić z delikatnością. Połóż warzywo na płasko na blacie i przytrzymaj je za trzonek (ta najbardziej stwardniała część szparaga; leżąca po przeciwnej stronie główki). Obieraczką do ziemniaków obieraj od trzonka w stronę główki. Nie musisz obierać aż do samej główki, chyba, że szparagi są przerośnięte. Jeśli tak to około 2 cm od główki obieraj obierakiem – tym razem w dół, w stronę trzonka. Na koniec odetnij ze szparaga stwardniały trzonek. Czasem to może być tylko 1 cm, a niekiedy nawet 3-4 cm. W zależności od dojrzałości szparaga.


JAK GOTOWAĆ SZPARAGI

Tak przygotowane szparagi umyj pod bieżącą wodą, a następnie je osusz na ręczniku.

Możesz je wszystkie zebrać razem i wyrównać i spiąć sznureczkiem i wstawić do specjalnego, wysokiego garnka. Albo położyć w szerokim garnku, niekoniecznie specjalnym do szparagów. Oczywiście sznureczek nie jest obowiązkowym elementem, ułatwia on tylko sprawne wyjęcie wszystkich szparagów na raz po ich ugotowaniu.

Szparagi białe

– włóż do gorącej, osolonej wody i gotuj na średnim ogniu około 10 -15 minut (w zależności od grubości)

10 minut w szybkowarze

20 minut w piekarniku nagrzanym na 180 stopni

🟢 Szparagi zielone

– włóż do wrzącej, osolonej wody i gotuj 4-7 minut, następnie przełóż je od razu do lodowatej wody, na parę sekund – aby zachowały piękny kolor

– na parze około 3 minuty od pojawienia się pary

5-6 minut w szybkowarze

– około 10 minut w piekarniku nagrzanym na 200 -220 stopni

– na patelni, lub na grillu – kilka minut, aż się zazłocą

🔑 Szparagi zielone DZIKIE – skróć delikatnie czas ich obróbki termicznej, jak na przykład w tym przepisie

🟣 Szparagi fioletowe

– włóż do zimnej, osolonej wody i gotuj 10 -15 minut, następnie przełóż je od razu do lodowatej wody, na parę sekund – aby zachowały piękny kolor

– około 20 minut w piekarniku nagrzanym na 180 stopni


PRZECHOWYWANIE SZPARAGÓW

SZPARAGI W LODÓWCE

Prosto z targu przenieś je do pojemnika na warzywa, na dole lodówki i tak możesz je sobie przetrzymać około 3-4 dni.

SZPARAGI W ZAMRAŻALCE

Obrane, wysuszone z odciętą zdrewniałą końcówka możesz, ale nie musisz, zblanszować:

– te dzikie, około 30 sekund wystarczy

– białe, lub zielone – uprawne 3-6 minut

Po zblanszowaniu możesz je mrozić. Szczegóły znajdziesz tutaj. Tak przygotowane szparagi możesz przetrzymać w chłodziarce 3-6 miesięcy

🗑 zero waste porada? nie wyrzucaj obierek ani końcówek – zamroź je osobno w worku i używaj do bulionu, albo jako baza do sosu



ILE KALORII W 100 GRAMACH SZPARAGÓW?

Na 100 gram, masz raptem 18kcal!



0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze