OZONATOR W KUCHNI

OZONATOR W KUCHNI

OZONATOR I OZONOWANIE

Ozonowanie mięsa? Ozonowanie jajek? O co chodzi z tym “ozonowaniem”, o którym ostatnio coraz częściej się mówi? Najczęściej ostatnio słyszę to słowo przy okazji covid-19. Nagle zaczęło być głośno o ozonowaniu pomieszczeń, klatek schodowych, tramwajów, sklepów i tak dalej. O tym nie będę tu pisać, bo to nie moja działka.

Niemniej, często to samo urządzenie może ozonować Twój samochód, ale też Twoją lodówkę w kuchni! Tak! A jeśli możesz ozonować lodówkę, to najprawdopodobniej tym samym urządzeniem wyozonujesz produkty żywnościowe! Nie żartuję. O tym jak ozonować w kuchni będzie ten artykuł:

OZONCO MOŻNA ZROBIĆ Z WODĄ PO OZONOWANIU WARZYW I OWOCÓW ?
WŁAŚCIWOŚCI OZONUOZONOWANIE LODÓWKI
CZY OZONOWANIE ŻYWNOŚCI JEST BEZPIECZNE?OZONOWANIE MIĘSA I OZONOWANIE JAJEK – WAŻNE DODATKOWE INFORMACJE
OZONOWANIE ŻYWNOŚCI – W WODZIE, CZYLI “NA MOKRO”OZONOWANIE MIĘSA, RYB, OWOCÓW MORZA, WARZYW, ZIÓŁ I OWOCÓW, JAJ I WODY PITNEJ
OZONOWANIE ŻYWNOŚCI BEZ WODY, CZYLI “NA SUCHO”

OZON

… to jest to “coś” co czujesz po burzy. Kojarzysz ten zapach?

Ozon jest naturalną częścią powietrza. To alotropowa odmiana trójatomowego tlenu. Spełnia on rolę filtrującą – pochłaniającą nadfiolet emitowany przez Słońce. Ozon powstaje samoistnie. Dzieje się to na dwa możliwe sposoby. Albo poprzez działanie światła słonecznego na tlen (reakcja fotochemiczna), albo poprzez uderzenia piorunów (reakcja bioelektryczna).

Ozon w naturze nie występuje w stężeniu, które miałoby działanie dezynfekujące. Człowiek nauczył się w sposób sztuczny tworzyć ozon w wyższym stężeniu (aby ten efekt osiągnąć) – poprzez reakcję biochemiczną. Tak oto stworzone zostały ozonatory.

Generatory ozonu, czyli ozonatory – tworzą ozon.

WŁAŚCIWOŚCI OZONU

Jak wspomniałam, ozon ma właściwości dezynfekcyjne. Jest antyseptyczny, bakteriobójczy.

Ozon jest 50 razy skuteczniejszy i niemal 3000 razy szybszy w dzialaniu bakteriobójczym niż – jakże często do tego używany – chlor. Działanie bakteriobójcze ozonu wykazano już w stężeniu ok. 13 μg/dm3

Ozon poprzez utlenianie – usuwa praktycznie w całości, lub ogranicza do minimum działanie bakterii, wirusów (np.: grypy, AH1N1), pleśni, grzybów (nie tylko same grzyby, ale również zarodniki). Usuwa roztocza, pyłki kwiatowe (aktywny tlen ogranicza właściwości alergenów powodujących alergie i wszelkie alergiczne symptomy), drobnoustroje (powodujące zakażenia bakteryjne, zapalenia, choroby bakteryjne, gnicie pożywienia)

OZONOWANIE A KORONAWIRUS?

* CZY W ZWIĄZKU Z TYM, OZON NISZCZY KORONAWIRUSA?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na dzień dzisiejszy. Wirus ten jest zbyt nowy i nadal nie do końca poznany. Ale są już pierwsze badania, które potwierdzają fakt, że ozon może niszczyć koronawirusa

Ozon jest także bardzo silnym utleniaczem. Nie maskuje, ale usuwa różne przykre zapachy – czy to organiczne czy nieorganiczne (także odór dymu papierosowego, nieprzyjemny zapach rozkładu czy gnicia, albo też stęchlizny, etc.)

OZONATOR - ozonowanie jajek

Ozon rozpuszcza się w wodzie, dotlenia ją i usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Czas rozpadu połowicznego ozonu wynosi:

  • w wodzie od kilku minut do 30 minut
  • w powietrzu od 30 minut do 40 minut

Dlatego też po okresie około 2 godzin, powstały w trakcie ozonowania ozon powraca praktycznie w całości do postaci tlenu naturalnego. W tym okresie czasu stało się to, czego od ozonu oczekujemy – czyli zadziałał jak sterylizator i utleniacz. Warzywa, owoce – zostaną więc oczyszczone z toksyn, bakterii, grzybów, pleśni, pestycydów. Mięsa dodatkowo z hormonów czy antybiotyków. Polepszą się również ich parametry kulinarne: będą bardziej miękkie, a warzywa bardziej kruche.

Jednocześnie zostanie wydłużony ich czas trwałości!

OZONATOR W KUCHNI

Staram się kupować moje warzywa i owoce w sprawdzonych miejscach. Wtedy myję pod bieżącą wodą, lub ewentualnie – jak mam czas i energię, to myję w specjalnym roztworze domowej roboty:

ROZTWÓR UNICESTWIAJĄCY WIĘKSZOŚĆ BAKTERII I GRZYBÓW, A TAKŻE PESTYCYDÓW:

  • 2 ŁYŻKI SODY OCZYSZCZONEJ
  • 7 ŁYŻEK OCTU
  • 1 LITR WODY

Nie zawsze jednak mi się udaje, by kupić od sprawdzonych dostawców, którzy nie korzystają z pestycydów, czy innych chemikaliów. Wtedy nie zastanawiam się długo i po prostu ozonuje moją żywność.

A raz, dwa razy w miesiącu ozonuję całą lodówkę.

Od czasu do czasu również można ozonować przybory kuchenne, naczynia, kubki, szklanki, sztućce, deski do krojenia etc. Woda ozonowana stosowana jest również do wyjałowienia butelek dla niemowląt. Warta uwagi jest również informacja, że można i zaleca się wręcz wyozonowanie ścierki kuchennej, która jest podobno siedziskiem większej ilości bakterii, niż deska klozetowa (!).

CZY OZONOWANIE ŻYWNOŚCI JEST BEZPIECZNE?

Tak. Ozon bardzo szybko się rozkłada i po utlenieniu zanieczyszczeń – przekształca się w tlen, bez żadnych niebezpecznych dla człowieka produktów ubocznych.

Sam ozon w wysokim stężeniu – może być niebezpieczny dla człowieka. Może prowadzić do przyspieszenia tętna i ciśnienia, potem do obrzęku płuc a w bardzo wysokich dawkach ( 9-20 μg/dm3) nawet do zgonu. Ale mówimy tu o sytuacji skrajnej, na ten przykład ekspozycji na ozon w trakcie ozonowania pomieszczenia w zamknięciu, bez wietrzenia i przez dłuższy czas.

Drapanie w gardle, kaszel, lekki ból głowy lub senność to pierwsze objawy. Po przerwaniu narażenia objawy te ustępują bez następstw. Najwyższe dopuszczalne dla człowieka stężenie ozonu wynosi 0,1 mg/m³.

Niemniej jednak czas ozonowania różnych produktów żywnościowych jest tak krótki, że trudno tu mówić o niebezpieczeństwie (oczywiście inaczej się sprawy mają gdy ozonujesz pomieszczenia, ale to jest odrębny temat). Jestem jednak z tych, co “dmuchają na zimne” więc raczej staram się wychodzić z kuchni w trakcie ozonacji. Ale zdarza mi się jednak, że zostaję w kuchni i kontynuuję pracę. Natomiast niezależnie od tego czy zostaję w kuchni czy nie, to zawsze ustawiam ozonator przy otwartym oknie! Jeśli nie masz takiej możliwości, to choć ustaw go w pobliżu włączonego wyciągu. Moja znajoma Ela zaleciła mi również bym generator ozonu ustawiała wyżej niż miska z produktami.


GENERATOR OZONU – OZONOWANIE ŻYWNOŚCI – DWA SPOSOBY: Z WODĄ I BEZ WODY

Sposoby ozonowania żywności tu opisane – są takie same dla większości urządzeń. Różnił będzie się jedynie czas ozonowania produktów!

I. OZONOWANIE ŻYWNOŚCI – W WODZIE, CZYLI “NA MOKRO”

1. OPŁUCZ – opłucz pod bieżącą wodą produkty, które chcesz ozonować. Jeśli są mocno zabrudzone od ziemi itd, to wyszoruj delikatnie szczotką. Zdejmij gumkę recepturkę (gumki recepturki są wykonane z naturalnego kauczuku – to jest jedyna “rzecz” nieodporna na ozon powszechnie stosowana – dlatego one pękają!)

2. OTWÓRZ OKNO – otwórz okno w pomieszczeniu którym, będziesz ozonować, a najlepiej by było gdybyś ozonator postawił najbliżej okna. Jeśli nie masz takiej możliwości – ustaw blisko wyciągu

3. MISKA (szklana, plastikowa ale NIE stosować metalowej, czy emaliowanej!) – do miski włóż produkty, które chcesz ozonować


4. WODA – zalej produkty wodą z kranu, tak aby woda je pokryła; niektóre produkty będą się unosić na wodzie, nie szkodzi!


5. RURKA Z DYFUZOREM OZONATORA – wprowadź rurkę z dyfuzorem ozonatora do miski z wodą


6. WŁĄCZ OZONATOR – na odpowiedni czas (w zależności od produktów – patrz tabelka poniżej)


7. WYŁĄCZ OZONATOR – po odpowiednim czasie wyłącz ozonator

8A. OBRÓBKA TERMICZNA? Jeśli chcesz teraz ugotować warzywa czy mięso – możesz przejść do dzieła od razu

8B. PRZECHOWYWANIE? Wysusz. A jak suszyć? rozłóż ręcznik kuchenny na blacie i rozłóż ozonowane produkty na nim. Dobrze by się nie dotykały. Niech porządnie wyschną.

Teraz możesz włożyć produkty do lodówki, lub je zamrozić, a owoce schować w hermetycznym opakowaniu.


8C. KONSUMOWANIE? Jeśli jednak chcesz spożyć warzywa czy owoce na surowo – odczekaj około 20 – 30 minut

II. OZONOWANIE ŻYWNOŚCI BEZ WODY, CZYLI “NA SUCHO”

1. OPŁUCZ – opłucz pod bieżącą wodą produkty, które chcesz ozonować. Jeśli są mocno zabrudzone od ziemi itd, to wyszoruj delikatnie szczotką, jeśli trzeba – zdejmij gumkę recepturkę

2. OTWÓRZ OKNO – otwórz okno w pomieszczeniu, którym będziesz ozonować, a najlepiej by było gdybyś ozonator postawił najbliżej okna. Jeśli nie masz takiej możliwości – ustaw blisko wyciągu


3. WOREK STRUNOWY – włóż produkty, które chcesz ozonować do odpowiednio dużego worka strunowego

4. SILIKONOWA RURKA OZONATORA – włóż rurke ozonatora do woreczka strunowego


5. ZAMKNIJ – zamknij worek strunowy


6. WŁĄCZ – włącz ozonator na odpowiedni dla ozonowanego produktu czas

7A. OBRÓBKA TERMICZNA? Jeśli chcesz teraz ugotować warzywa czy mięso – możesz przejść do dzieła od razu

7B. PRZECHOWYWANIE? Możesz od razu włożyć produkty do lodówki, lub je zamrozić (owoce schować w hermetycznym opakowaniu).


7C. KONSUMOWANIE? Jeśli jednak chcesz spożyć warzywa czy owoce na surowo – odczekaj około 20 – 30 minut


CO MOŻNA ZROBIĆ Z WODĄ PO OZONOWANIU WARZYW I OWOCÓW ?

OZONOWANIE i ZERO WASTE!
Wodę po ozonowaniu tej samej grupy produktowej możesz, ale nie musisz, użyć drugi raz do “następnej partii” tej samej grupy.

Wodę po ozonowaniu warzyw lub owoców użyj do podlania kwiatków w domu! Będą rosły jak oszalałe!

Wymieniaj jedynie wodę po ozonowaniu mięsa czy ryb. Tej wody nie używaj do podlewania kwiatów 🙂

OZONOWANIE i EKOLOGIA
Metoda ozonowania pozwala na zmniejszenie ilości zużywanej gorącej wody oraz tradycyjnych środków odkażających

OZONOWANIE LODÓWKI

Do ozonowania lodówki nie musisz się w żaden sposób specjalnie przygotowywać. Nie musisz wyciągać jej zawartości.

1. OTWÓRZ OKNO – otwórz okno w pomieszczeniu którym będziesz ozonować; najlepiej by było gdybyś ozonator postawił najbliżej okna, jeśli nie masz takiej możliwości – ustaw jak najbliżej wyciągu kuchennego

2. SILIKONOWA RURKA OZONATORA – włóż silikonową rurkę ozonatora do lodówki (najlepiej w okolicy połowy lodówki) tak aby wokół otworu była wolna od produktów przestrzeń

3. WŁĄCZ OZONATOR – włącz ozonator na ok 15 minut.

OZONOWANIE ŻYWNOŚCI WEDŁUG PRODUKTÓW – WARZYW, OWOCÓW, MIĘSA, RYB I INNYCH

UWAGA! Pamiętaj, że czas ozonowania różni się w zależności od mocy Twojego urządzenia.

* mój ozonator – 3 g/h

Ozonuję bez obaw wszystkie świeże i nieprzetworzone produkty żywnościowe – nie ozonuję przetworów czy np mąki. Są tacy, którzy to robią.

W jednej misce mieszam ze sobą różne produkty, trzeba to robić z wyczuciem. Na ten przykład buraki, ziemniaki, marchew czy pomidora wrzucam do tej samej miski. Już mięso zostawiam samo, nie kombinuje mięsa z warzywami, czy jajkami.

OZONOWANIE MIĘSA I OZONOWANIE JAJEK – WAŻNE DODATKOWE INFORMACJE

* OZONOWANIE MIĘSA

UWAGA! W trakcie ozonowania mięsa pojawia się specyficzna piana – większa lub mniejsza ilość – w zależności od rodzaju mięsa. To normalne zjawisko. Piana, która się wytwarza podczas ozonowania, zależy również od rodzaju mięsa. Np najmniej jest jej podczas ozonowania mięsa króliczego (ponoć jedno z czystszych mięs).

Pozbądź się tej piany po ozonowaniu, ale przed wyciągnięciem mięsa z wody.
Wodę po ozonowaniu mięsa wylej, nie podlewaj nią kwiatów itd.
Umyj dokładnie dyfuzor generatora.

  • Zdania w temacie ozonowania mięsa są bardzo podzielone. Niektórzy nie zalecają ozonowanie mięs innych niż kurczaka ze skórą. Inni znowu mówią, że można. Osobiście nigdy nie jem zbyt wiele mięsa, jeśli już to właśnie kurczaki.

* OZONOWANIE JAJEK

Ozonowanie ściąga warstwę ochronną jajka i w przeciwieństwie do innych ozonowanych produktów żywnościowych – skróci to czas jego świeżości. Dlatego, reasumując: jajka lepiej przechowywać poza lodówką (nawet do 3 tygodni) i ozonować je “w ostatniej chwili”, tuż przed ich użyciem!

OZONOWANIE MIĘSA, RYB, OWOCÓW MORZA, WARZYW, ZIÓŁ I OWOCÓW, JAJ I WODY PITNEJ

OZONOWANIE MIĘSA (wołowina, wieprzowina, drób: kurczak, kaczka, perliczka)
OZONATOR - ozonowanie mięsa
ozonowanie metodą “na mokro” około 15 minut
OZONOWANIE RYB, OWOCÓW MORZAozonowanie metodą “na mokro” około 15 minut
OZONOWANIE WARZYW (np buraków, rzodkiewki)
GENERATOR OZONU - ozonowanie żywności - warzyw - burak, pomidory
ozonowanie metodą “na mokro” około 10 minut, ale można “na sucho” też około 10 minut; po ozonowaniu przepłucz w zimnej wodzie
OZONOWANIE PIETRUSZKI, SZCZYPIORKU, MIĘTY, BAZYLII, MELISY, SZPINAKU, RUKOLI i innych liściastychozonowanie metodą “na sucho” około 10 minut
OZONOWANIE OWOCÓW TWARDYCH (jabłka, cytryny)
GENERATOR OZONU -  cytrusy
ozonowanie metodą “na mokro” około 10 minut; po ozonowaniu przepłucz w zimnej wodzie
więcej fajnych info na stronie:www.luksusowakuradomowa.com
* OZONOWANIE OWOCÓW MIĘKKICH, DELIKATNYCH TAKICH JAK MALINY, TRUSKAWKIozonowanie metodą “na sucho” około 10 minut
OZONOWANIE RYŻU, KASZY, GROCHU ozonowanie bezpośrednio przed gotowaniem!! metodą “na mokro” około 15 minut; gotować zgodnie z przepisem w tej samej wodzie wyozonowanej
OZONOWANIE JAJEK (wszystkie rodzaje: jajka kurze, przepiórcze, etc)
OZONATOR KUCHENNY - jajek
ozonowanie metodą “na mokro” około 10 minut TUŻ PRZED ugotowaniem czy ich usmażeniem.
OZONOWANIE WODY PITNEJ (!)oczywiście metoda “na mokro” 😉 czyli włóż dyfuzor do pojemnika z wodą na około 20 minut. * woda schłodzona pomieści więcej ozonu (!)

uwaga! NIE PIJ WODY OD RAZU, odczekaj około 30 minut aż ozon rozłoży się do tlenu!

Polecam użyć tej wody do przygotowania herbaty, czy kawy.
* ścierka kuchennazamocz ścierkę na około 20 minut w świeżo wyozonowanej wodzie (zanim ozon rozpadnie się do tlenu)

TWORZYWA KOMPATYBILNE Z OZONEM, CZYLI ODPORNOŚĆ NIEKTÓRYCH MATERIAŁÓW NA OZON

W tym miejscu, chciałabym dopisać pewne informacje, które moim zdaniem wydają się ważne. W trakcie użytkowania ozonatora zauważyłam na przykład, że gumki recepturki, którymi były związane zioła na ten przykład – pękały podczas ozonowania. Tak oto wpadłam na stronę https://eblueplanet.pl/ gdzie znalazłam dość spore wyjaśnienia. Jak zatem wygląda to w kuchni:

TWORZYWOODPORNOŚĆ
HDPE (2, polietylen)doskonała
PCV (3, tzw. polichlorek winylu)
używany jest do produkcji folii do pakowania produktów spożywczych
doskonała
PET (1)
butelki z napojami gazowanymi czy wodą mineralną, jednorazowe naczynia i opakowania do przechowywania żywności
dobra
LDPE (4)dobra
Polipropylen (z domieszką szkła) [GFPP], lub polipropylen (5)dostateczna
cynk i magnezsłaba

MÓJ OZONATOR KUCHENNY MA WYDAJNOŚĆ – minimum 3 g/h (3 000 mg/h), czas pracy ciągłej – bez limitówZAPISZ SIĘ NA MOJEGO NEWSLETTERA! Będę pisać do Ciebie, jak pojawią się tu nowe informacje, lub przepisy!5 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

26 Comments
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dariusz
Dariusz
3 lat temu

Artykuł ciekawy, ale warty uzupełnienia

Grantofla
Grantofla
3 lat temu

Calkiem niezly artykuł, który wreszcie zebrał kilka cennych informacji razem. Niedawno kupiłam ozonator i będę tu zaglądać częściej, w chwilach wątpliwości

Gosia
Gosia
2 lat temu

dzien dobry , a jaki ozonator ma pani bo jak wpisuje w wyszukarce to jest tego tak dużo ze nie wiem czym sie kierować przy kupnie …

Maszka
Maszka
Odpowiedz  Zosiu
2 lat temu

Mogę również prosić o nazwę ozonatora

DAREK
DAREK
Odpowiedz  Zosiu
2 lat temu

Mogę również prosić o nazwę?

Raf
Raf
Odpowiedz  DAREK
2 lat temu

Też poproszę

Joanna
Joanna
Odpowiedz  Maszka
5 miesięcy temu

Dzień dobry, czy mogą mi Panie podać nazwę ozonatora. Jestem akurat przed kupnem. Pozdrawiam

Paula
Paula
Odpowiedz  Zosiu
2 lat temu

Czy mogę się dowiedzieć jaki ozonator stosujesz? Dzieki za ciekawy i praktyczny artykuł.

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

A co z orzechami 🤔

Raf
Raf
2 lat temu

Cześć
Szukam inspiracji przy zakupie generatora ozonu
Możecie jakiś polecić?

Robert
Robert
2 lat temu

Dzień dobry! Zastanawian się nad kupnem ozonatora.czy mogła by pani polecić konkretne modele?? Pozdrawiam.

Rafał
Rafał
1 rok temu

Witam. Piana z mięsa świadczy o dużej ilości syfu w mięsie?

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Dzień dobry, czy może Pani podać nazwę ozonatora, którego Pani używa (ten na zdjęciach) i czy można go kupić w Polsce. I dziękuję za ciekawe artykuły. Pozdrawiam, GA

Franek
Franek
9 miesięcy temu

>Ozon jest 50 razy skuteczniejszy i niemal 3000 razy szybszy w dzialaniu
>bakteriobójczym niż – jakże często do tego używany – chlor.
>Działanie bakteriobójcze ozonu wykazano już w stężeniu ok. 13 μg/dm3
Czyżby???? I czy można traktować opinie jakiegoś Centralnegp Instytutu Ochrony Pracy
(jeśli centralny to może i są jeszcze jakieś regionalne etc) na poważnie???
Ja uważam, że jedzenie i higiena to zbyt poważne sprawy by się zdawać na opinię pierwszego-lepszego “eksperta” więc zawsze sprawdzam zalecenia i opinie amerykańskiej Food and Drug Administration, amerykańskiego urzędu pilnującego spraw higieny jedzenia. I właśnie w sprawie “ozonowania” dowiadujemy się, że ozon jest….
trujący….”Ozone is a toxic gas with no known useful medical application in specific, adjunctive, or preventive therapy. In order for ozone to be effective as a germicide, it must be present in a concentration far greater than that which can be safely tolerated by man and animals”. (Ozon jest gazem toksycznym nie mającego żadnego uznanego zastosowania medycznego ani w terapii leczniczej ani w zastosowania prewencyjnych. Aby ozon był skuteczny jako środek bakteriobójczy, musi być obecny w stężeniu znacznie większym niż to, które może być bezpiecznie tolerowane przez ludzi i zwierzęta).
TRZEBA WIĘCEJ????
https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=801.415

Lukasz
Lukasz
Odpowiedz  Zosiu
8 miesięcy temu

Zgadzam się z Panią w całej rozciągłości. Na wszystko można znaleźć argument i kontrargument w zależności od tego jakie kto ma lobby, jaka jest ogólnie przyjęta moda, kto ma w określonych tezach jakiś biznes. Podobnie jest z działką publikacji – zawsze można dobrać taką próbkę danych i analizowaną populację, żeby potwierdzić założoną hipotezę. W czasach obecnych nie wiadomo już komu wierzyć. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zdroworozsądkowe podejście i nie uleganie skrajnym emocjom.

Halina
Halina
8 miesięcy temu

Czy mogłabym dostać nazwę ozonatora jaki Pani stosuje.