CEBULA

CEBULA

Cebula jest rośliną, która lubi klimat umiarkowany i pochodzi najprawdopodobniej z Azji Środkowej, ale w tej chwili nie ma chyba kraju, w którym by jej nie można było wyhodować. Polska jest jednym z 3 największych jej producentów.

Choć cebula jest dostępna cały okrągły rok, to sezon na cebulę zaczyna się we wrześniu, a kończy w kwietniu. Jest chyba podstawowym składnikiem każdej kuchni. Niezależnie do którego kraju jadę i czy zostaję tam na miesiąc czy 10 miesięcy – zawsze jest jednym z produktów, które kupuje w pierwszym rzucie.

W tym poście dowiesz się o:

Właściwościach cebuliRodzajach cebuliPrzechowywaniu cebuliSzatkowaniu/krojeniu cebuli

CEBULA – WŁAŚCIWOŚCI

Krótko mówiąc, cebula to prawdziwy koncentrat witamin (zwłaszcza A, B, C) i pierwiastków śladowych – oligoelementów (żelazo, cynk). Co ciekawe, cebula jest bogata w błonnik. Zawiera w sobie flawonidy (w tym kwercytynę) i polifenole o właściwościach utleniających. Przy czym cebula żółta zawiera ich 11 razy więcej niż cebula biała. Ogólna zdolność neutralizacji wolnych rodników cebuli jest znacznie większa niż czosnku (Nuutil, 2003).

CEBULA KCAL

W 100 gramach cebuli znajdziesz niecałe 40 kalorii.

CEBULA – RODZAJE

Jest tyle różnych odmian cebuli. Nie ma jednoznacznego podziału, możemy cebulę dzielić według różnych kryteriów. I tak oto mamy podziały wg np wielkości : cebule małe (do 50 g), średnie (50-100 g), czy duże (ponad 100 g). Mamy też podział wg długości okresu wegetacji: cebulki wczesne (80–100 dni), średnio wczesne (100–130 dni), średnio późne i późne (powyżej 120 dni). Ale przede wszystkim wydają mi się zasadne dwa podziały:

OBECNOŚĆ SUCHEJ ŁUPINY LUB JEJ BRAK

1. Różne rodzaje cebuli, które pokryte są taką jakby wysuszoną koszulką. Ta sucha “ochronka” jest niczym innym jak zwiędłym liściem cebuli, która miała czas dojrzeć w ziemi. Robi się z niej sucha skóra, którą przed spożyciem cebuli można obrać i wyrzucić, lub wykorzystać do innych celów (nawóz do roślin, etc). Cebula z łupiną może mieć różne kolory (patrz niżej).

2. Cebula bez łupiny:

CEBULA CUKROWA

Cukrowa cebula jest w kolorze białym (na zewnątrz i miąższ wewnątrz). Jest ona o delikatnym i słodkim smaku. Stosuje się do różnych potraw na zimno, również można ją spożywać na surowo

DYMKA (SCALLIONS, ZIELONA CEBULA)

** po angielsku green onions albo spring onions albo sibies; po francusku oignons verts

Cebula dymka to nic innego jak młode cebulki wyhodowane z nasion niektórych odmian cebuli zwyczajnej. Podczas rozwoju cebuli zwyczajnej roślina najpierw wytwarza organ spichrzowy – zwany główką. A u jej nasady zaczyna wyrastać łodyga właściwa.  Z niej wyrastają liście i korzenie. Roślinka sobie rośnie dalej, zaczynają odpadać jej liście, a na ich miejsce pojawiają się nowe – jadalny szczypior (dymka ma raptem 30kcal).

Smak cebuli dymki jest o znacznie bardziej słodki i delikatniejszy niż cebuli żółtej. Jest bardzo zero waste, gdyż można ją jeść w całości – wyrastający z niej młody szczypior może posłużyć do przyprawienia wielu dań. 

KOLOR SUCHEJ ŁUPINY

Cebula posiada wspomnianą wyżej łupinę w różnych kolorach:

CEBULA ŻÓŁTA, ZWYCZAJNA

Kolor żółto- jasnobrązowy, aż do miedzianego niekiedy.

Miąższ jest bardzo soczysty, biały.

Smak bardzo ostry i wyraźny.

Nadaje się do sałatek, do smażenia, duszenia. Ze względu na wielkość, szczególnie przydatna do faszerowania. Dodatek do mięsnych potraw, gulaszów, sosów czy zup. Zupa cebulowa z cebuli żółtej – pycha! Dobrze się karamelizuje.

Raczej nie spożywana na surowo, ze względu na ostry smak.

CEBULA CZERWONA

Kolor czerwono-bordowy, ciemnofioletowy.

Miąższ białofioletowy.

Smak o dość łagodnej ostrości, lekko słodkawa, delikatna.

Nadaje się NA SUROWO – zwłaszcza do sałatek i surówek, do przyrządzania kanapek. Może być używana także do zup i sosów.

Lubię ją marynować (przepis na szybko marynowaną cebulę z sumakiem znajdziesz tutaj).

CEBULA BIAŁA – CZOSNKOWA

Kolor łupiny jest biały. Łupiny tej odmiany są cieńsze i w strukturze przypominają papier.

Miąższ jest soczysty i również biały.

Jest łagodniejsza w smaku niż żółta cebula. Nie powoduje wzdęć. 

Może być siekana i dodawana do surowych sosów typu salsa czy chutney.

Należy ją wykorzystać możliwie szybko po pokrojeniu, ponieważ z czasem traci swoje cenne właściwości.

SZALOTKA

Łupina o kolorze brązowawo-żółtawym, zdarzają się odmiany o żółtym albo czerwono-fioletowym zabarwieniu.

W środku szalotka jest podobna do czosnku – widać tu gniazdo cebulek potomnych skupionych wokół cebuli-matki. Miąższ jest soczysty.

Smak jest łagodny i paradoksalnie ostrawo słodkawy.

Nadaje się do potraw na surowo (sałatki, surówki, marynowanie, dressingi). Zbyt długo smażona niestety staje się gorzka – dlatego uważaj, by ją idealnie zeszklić na maśle, lub ghee – wtedy będzie cudownie słodka.

CZY CEBULĘ MOŻNA ZASTĄPIĆ SZALOTKĄ?

Zasada generalna: 1 cebulę zastąp 2-3 szalotkami. Ale pamiętaj, że w smaku będzie drobna różnica.

CZY SZALOTKĘ MOŻNA ZASTĄPIĆ CEBULĄ?

Jeśli w przepisie masz zaleconą szalotkę, to raczej nie zamieniaj jej na cebulę żółtą, czy białą. Unikaj tego, ewentualnie zastąp drobno pokrojoną cebulą czerwoną. Ale gdy już nie masz innego wyjścia.

PRZECHOWYWANIE CEBULI

NIE PRZECHOWUJ CEBULI W LODÓWCE! Do lodówki możesz włożyć cebulę na niecałą godzinę tylko wtedy gdy chcesz ją poszatkować bez łez, ponieważ niska temperatura zmniejsza płacz 😉

Najlepiej jest cebulę przechowywać w papierowych czy też materiałowych torbach, w suchym ciemnym, chłodnym miejscu. Możesz je położyć na gazecie. Jeśli masz możliwość to przechowuj ją w piwnicy, czy chłodniejszym garażu. Jeśli nie to w dolnych szafkach kuchennych, z dala od piecyka, który jednak nieco nagrzewa.

PAMIĘTAJ też by cebuli nie chować w szafce obok ziemniaków, gdyż smak cebuli może na nie “przejść”.

CEBULĘ MOŻNA MROZIĆ


JAK KROIĆ CEBULĘ?

Osobiście używam różnych metod do siekania cebuli:

1. SIEKANIE CEBULI W ROBOCIE KUCHENNYM

Thermomix - krojenie cebuli na kawałki

Na tej stronie znajdziesz dwie techniki siekania cebuli w Thermomixie:

1. siekanie na bardzo drobno – metoda na zupy i sosy

2. siekanie na kostkę nieco większą

Tej metody używam tylko wtedy, gdy mam do pokrojenia cebulę większą niż 50 g (mniejszych ilości Thermomix nie pokroi), lub gdy resztę dania, czy przepisu będę robić w moim robocie.

2. SIEKANIE CEBULI W ROZDRABNIACZU TUPPERWARE

TUPPERWARE rozdrabniacz plus

Rozdrabniacz Plus marki Tupperware moim zdaniem to idealne urządzenie na szybkie, bezłzawe pokrojenie cebuli. Metoda pół-manualna. Musisz pociągać za rączkę, by urządzenie działało. Masz wizualną kontrolę, nad wielkością kostki cebuli.

Tej metody używam, wtedy gdy przygotowuję danie poza Thermomixem, w garnku, czy na patelni. Dla mnie idealne na szybkie pokrojenie cebuli do sałatki, czy surówki. Zwłaszcza gdy mam mniejszą ilość cebuli, na przykład tylko połówkę – Rozdrabniacz Plus poradzi sobie również z mniejszymi ilościami cebuli (mniejsze niż 50g), ale może już mieć problem gdy masz do pokrojenia 2-3 cebule. Wtedy robię “na raty”.

3. SIEKANIE CEBULI RĘCZNE – MANUALNE

SIEKANIE CEBULI W KOSTKĘ

Cebulę przekrój na pół. Połówkę cebuli przetnij w poprzek na 2 części – talarki. Jednakże, jeśli cebula jest większa, to przekrój ją na 3 lub 4 talarki. Połóż cebulę tak pokrojoną na płasko na krajalnicy. Teraz zacznij kroić ją w paski – jak na pierwszym zdjęciu. Zbierz wszystko razem i zacznij kroić cebulę prostopadle do pasków. Wyjdzie kostka.

KROJENIE CEBULI W PIÓRKA

Cebulę przekrój na pół. Jedną połówkę chwyć do ręki, okrągłą stroną na desce do krojenia. Ustaw nóż pod kątem i zacznij kroić pod kątem.

Możesz też użyć metody: przekrój cebulę na pół. Połówkę cebuli przekrój na pół. Ćwiartkę cebuli przekrój na pół, i tak dalej i tak dalej



0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze