PASSATELLI, CZYLI MAKARONOWE KLUSKI ZERO WASTE
Passatelli widziałam kiedyś podczas MasterClass z Massimo Bottura. Ale nigdy nie przeszłam do czynów. Tymczasem w lodówce zostało mi trochę twardych włoskich serów, które zaczynały już się starzeć. Miałam też 2 kromki wysuszonej focacci. Raz kozie śmierć pomyślałam i … w parę sekund miałam gotowe ciasto. Efekt zaskoczył mnie i pozostałych. Myślę, że nie raz jeszcze będę korzystać z tego patentu.
KUCHNIA BEZ RESZTEK – LIDLOMIX, THERMOMIX – ALE NIE TYLKO
Jeśli masz któreś z tych dwóch urządzeń, możesz w cudowny sposób wykorzystać wszystkie resztki chleba oraz serów. 30 sekund na najwyższych obrotach – i czerstwy chleb oraz sery są obrócone w proch 😉 dorzucasz jaja i gotowe.
Jeśli jednak nie masz tych urządzeń, możesz zupełnie ze spokojem użyć tartej bułki oraz tartego sera parmezan i ciasto zmieszać po prostu łyżką, silikonową szpatułką, a na koniec ręcznie. Efekt będzie równie dobry!
Do przepisu możesz użyć różnych resztek chleba – ja miałam nawet okruszki z sucharków, też je wrzuciłam. Jeśli chodzi o ser, to musi to być ser twardy, typu Parmezan, Grana Padano, Pecorino, czy Comte. Myślę, że Polski oscypek się również nada, ale pewności nie mam. Jeśli Ty zaryzykujesz próbę, to daj znać, jaki był efekt?
PRASKA DO ZIEMNIAKÓW
Włosi mają swoje “ferro per passatelli”, ale w Polskiej kuchni szybciej znajdziesz praskę do ziemniaków. Nasze babcie na pewno je mają w szufladzie. W teorii im większe oczka praski, tym bardziej tradycyjne passatelli, niemniej jednak małe oczka są również ok i ładnie się prezentują, niczego nie zmieniając w smaku! Na upartego możesz obejść brak tych narzędzi, wkładając ciasto zawinięte w folię spożywczą na pół godziny do lodówki. A następnie zetrzyj je na dużych oczkach tarki do warzyw! Passatelli będą mnie krąglutkie, ale moim zdaniem nadal efektowne i smaczne!
PRZECHOWYWANIE PASSATELLI
Sprawa jest dość delikatna. Wyrobione ciasto, to w postaci makaronowych robaczków, możesz wysypać na papier do pieczenia i zamrozić a następnie wrzucić do strunowego woreczka i tak przechowywać około 3 miesiące. Aby je rozmrozić, wrzuć do wrzątku, poczekaj aż wypłyną. To potrwa nieco dłużej niż gotowanie świeżych.
Jeśli masz zamiar przechować w lodówce świeże ciasto, to owszem możesz – ale nie wyrabiaj go na makaron (wyschnie w lodówce), tylko uformuj kulkę, owiń w folię spożywczą i maksymalnie 1 dzień przechowaj w lodówce. Następnego dnia wyciągnij ciasto około 2h wcześniej i następnie przeciśnij w prasce do ziemniaków i postępuj jak w przepisie.
PASSATELLI, CZYLI MAKARONOWE KLUSKI ZERO WASTE
WYPOSAŻENIE DODATKOWE
- Monsieur Cuisine (Lidlomix) lub Thermomix
- praska do ziemniaków
- miska
- duży garnek
SKŁADNIKI
- 160 g 🥖czerstwy, stary chleb lub bułka tarta, bądź też pół na pół
- 160 g 🧀parmezan albo Grana Padano, Pecorino, albo Comte, albo resztki wszystkich po trochu
- 3 szt jajko
- 1 szczypta gałka muszkatałowa
- sól do smaku
DO UGOTOWANIA
- 1 litr bulion (może też być warzywny)
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Do miski robota wrzuć resztki czerstwego chleba, oraz resztki serów – nastaw na 30 sekund/prędkość 10
- Dodaj jajka, sól, gałkę i nastaw na 30 sekund/prędkość 4
- ZOSTAW CIASTO aby odpoczęło około godzinkę (bardzo ważny etap)
- Po tym czasie nastaw robota na 15 sekund/prędkość 3-4
- Zagotuj bulion w dużym garnku, po czym zmniejsz gaz, żeby bulion nie bulgotał (może zniszczyć passatelli)
- Przekładaj ciasto do praski do ziemniaków i wyciskaj je nad miską
- Przełóż delikatnie wyciśnięty "makaron" do bulionu
- Jak zacznie wypływać na wierzch, to znaczy, że jest gotowy – to potrwa około 2-3 minuty (nie dłużej, bo rozgotujesz go i się całkowicie rozleci!)