ILE WAŻY JAJKO

ILE WAŻY JAJKO

Może banalne pytanie ILE WAŻY JAJKO, ale może czasem mieć ono duże znaczenie 😉 Prawdopodobnie już nie raz znalazłaś/eś przepisy z podaną informacją: “użyj 140 g białka”. I teraz się zastanawiasz, ile jajek będziesz musiał/a rozbić, żeby uzyskać taką gramaturę.
Albo niekiedy jest tak, że w lodówce przechowujesz w słoiczku kilka białek, a teraz do przepisu musisz użyć białka z 1 jajka. No i jak sobie poradzić? Postanowiłam zebrać tu informacje, które pozwolą Ci swobodnie lawirować w kuchni.
Z pewnością w tym wpisie dowiesz się o tym ile waży (kliknij na interesujący Cię temat):


ILE WAŻY JAJKO KURZE (M)

🥚
1 CAŁE ZE SKORUPKĄ około60 g
1 CAŁE BEZ SKORUPKI około51 g
1 ŻÓŁTKO 🟡 około🟡16 g
1 BIAŁKO ⚪ około ⚪35 g

Jak wykorzystać tą tabelkę? Na przykład w tym przepisie na chipsy z białka, znajdziesz w składnikach podane “35 g białka”. W związku z tym, jak widzisz w tabelce, musisz użyć białka z jednego jajka! Podczas gdy w przepisie na Financiery, masz tym razem podaną ilość białek: 170 g. No i zastanawiasz się ile białek powinnaś użyć? Dzielisz 170g/35g= i już wiesz, że będziesz musiała użyć białek z około 5 jaj


A ILE WAŻY PRZEPIÓRCZE JAJKO

PRZEPIÓRCZE – CAŁE ZE SKORUPKĄ około 10 – 12 g
PRZEPIÓRCZE – CAŁE BEZ SKORUPKI około 9 -11 g
PRZEPIÓRCZE – ŻÓŁTKO 🟡 około 🟡 3 – 4 g
PRZEPIÓRCZE – BIAŁKO ⚪ około ⚪ 6 -7 g

Z tym problemem póki co jeszcze się nie spotkałam, ale być może w przyszłości będę miała jakieś przepisy na X gramów białka przepiórczego. Z tego powodu zamieszczam tutaj tą informację.


ILE WAŻY JAJKO GĘSI

Jaja gęsie

Tymczasem jaja gęsie są około 3 razy większe od jaj kurzych i może mieć do 160 – 170g (ze skorupką). A co za tym idzie, masa żółtka oraz białka jest odpowiednio większa.

Reasumując zatem:

🟡 Żółtko jaja gęsiego waży około 65 g

⚪ Białko waży od 90 – 110 g

Tu znajdziesz przepis na makaron z jaja gęsiego, który notabene uważam, że jest tysiąc razy smaczniejszy, niż ten z jaj kurzych. Przy okazji robienia tego makaronu, musiałam się zagłębić w temat ile waży jajko gęsie, aby móc świadomie dorzucić odpowiednią jego ilość. Znalazłam odpowiedź na to pytanie i tutaj je wrzucam. Być może Ty je potrzebujesz również do jakiegoś Twojego przepisu.


Aby się zapisać na mojego newslettera, wypełnij ten formularz:5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze