DŻEM Z … POMIDORÓW (CZERWONYCH, ZIELONYCH)
PRZETWORY Z POMIDORÓW
Koniec sierpnia w Polsce, a tu gdzie jestem – wrzesień – na rynkach wysyp różnych rodzajów pomidorów. W cenach wreszcie przystępnych. Aż się prosi by je kupić. W tej chwili pomidory są czerwoniutkie i smacznie dojrzałe. Mogą być brzydkie niekiedy, ale ich smak nie ma sobie równych. Staramy się przecież być zero waste, więc jest to idealny moment by się wykazać. Zresztą, za chwilę skończy się sezon na pomidory. I choć będą nadal dostępne, to ich smak w następnych miesiącach nie będzie już taki sam. Wykorzystaj pomysły na przetwory z pomidorów!
POMIDORY NA ZIMĘ. POMIDORY W SŁOIKACH
Dlatego warto teraz, te sierpniowe i wrześniowe pomidory zamknąć w słoikach na zimę. Aby zatrzymać ich aromat. I zimą powspominać i zatęsknić za następnym latem.
W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na koncentraty pomidorowe, na passaty, ewentualnie soki pomidorowe. Ale jakiś czas temu, jak pisałam na mojego bloga o pomidorach dowiedziałam się, że pomidor jest owocem. A skoro to owoc, to dlaczego by nie zrobić dżemu?
DŻEM Z POMIDORÓW
Musiałam się trochę naszperać, ale kilka przepisów znalazłam. “Z pewną dozą niepewności” postanowiłam spróbować go zrobić.
Przepis sam w sobie jest bardzo prosty. Nie ma wielkich atrakcji ani specjalnych trików. Nadaje się on na pomidory czerwone, ale też zielone.
Z 1 kilograma pomidorów wyszły mi 2 słoiczki (niecałe 500g).
THERMOMIX, MONSIEUR CUISINE
Te urządzenia bardzo Ci pomogą w przygotowaniu tego dżemiku, ale nie są obowiązkowe. Dzięki nim będziesz mogła porobić inne rzeczy w tym czasie. Thermomix za Ciebie pomiesza pomidory. Ale z pewnością dasz radę ten dżem upichcić w garnku i mieszać od czasu do czasu kopystką.
ILE CUKRU?SYROP KLONOWY JEST OBOWIĄZKOWY?
W przepisach, które znalazłam w internecie było zazwyczaj około 350g cukru na 1 kilogram owoców pomidora. Ponieważ nie mam doświadczenia w dżemach pomidorowych, nie wiedziałam czy to dużo czy to mało, postanowiłam nieco zmniejszyć ilość słodyczy i zamieniłam część cukru na syrop klonowy. 200 g cukru i 100 g syropu klonowego jest moim zdaniem idealne. Moim zdaniem – możesz spokojnie wykorzystać syrop z agawy, czy miód. Jeśli wypróbujesz taką wersję – daj proszę znać w komentarzach, jestem ciekawa!
W przepisach w internecie wszędzie widziałam cytrynę. Niestety nie miałam jej “na stanie”. Musiałam sobie poradzić inaczej. Dolałam więc octu balsamicznego, który oprócz kwaskowości, wniósł również nieco słodkiego smaku. Gdy dżem jeszcze był gorący – miałam wrażenie, że jednak jest za słodki. Trochę się wystraszyłam. Ale gdy się schłodził, okazał się idealny.
DŻEM POMIDOROWY – CZAS GOTOWANIA
Czas gotowania zależy od Ciebie. Na pewno musisz gotować do końca punktu 4 tego przepisu. Jeśli dżem jest jeszcze za rzadki (choć i tak troszkę bardziej zgęstnieje w miarę chłodzenia się), to podgotuj 10, 15 czy 30 minut (ciągle mieszając jeśli to robisz ręcznie – bo teraz jest największe ryzyko przypalenia). Obserwuj.
DŻEM Z POMIDORÓW EFEKT KOŃCOWY
No i co Wam powiem? To, że jestem zaskoczona! Nie spodziewałam się tak smacznego wyrobu. Rano na śniadanie z chlebem smakuje wyśmienicie. Nie zrobię 100 słoików na zimę, ale parę warto. Jest oryginalnie i ciekawie.
DŻEM – A JABŁKA Z KRUSZONKĄ?
Następnego dnia robiłam jabłka zapiekane z kruszonką i spód naczynia posmarowałam dżemem z pomidorów! Moje jabłka zabarwiły się na piękny czerwonawy kolor i … miały mega ciekawy smak! Spróbujcie!
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach? Zapisz się na mojego newslettera!
DŻEM Z ... POMIDORÓW
SKŁADNIKI
- 1 kg 🍅pomidor dojrzały mocno
- 200 g cukier
- 100 g syrop klonowy
- 2 łyżki ocet balsamiczny
- szczypta sól
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Pokrój pomidory na połówki, lub ćwiartki, jeśli są one duże. Nie wyrzucaj skórki, ani gniazd nasiennych. Wrzuć wszystko do miski i nastaw na 15 minut/prędkość 1/Varoma. Zdejmij miarkę i postaw koszyczek
- Zdejmij koszyczek, nałóż miarkę. Nastaw na 15 sekund/prędkość 8. Sprawdź, czy konsystencja Ci pasuje. Jeśli oczekujesz by dżem był bardziej gładki - zmiksuj dłużej - według uznania/prędkość 10.
- Wlej ocet balsamiczny i syrop klonowy. Wsyp cukier i szczyptę soli. Przykryj pokrywę koszyczkiem. Nastaw na 30 minut/prędkość 1/Varoma.
- Zdejmij koszyczek. Zostaw otwartą pokrywę na kilka minut, aż temperatura spadnie. Do ok 80 stopni. Teraz znowu nałóż koszyczek i nastaw na 20 minut/prędkość 1/Varoma.
- Teraz od Ciebie zależy, czy taka gęstość Ci odpowiada, czy wolisz dżemy nieco bardziej gęste. Jeśli ta konsystencja jest za rzadka nastaw na kolejne 10 - 30 minut/prędkość 1/Varoma
- Jeśli teraz wszystko gra, to przelej dżemik do słoików.
- Natychmiast je zakręć i odwróć "do góry nogami". Tak własnie oto dokonała się pasteryzacja dżemu 😉
PRZEPIS INSPIROWANY WIELOMA PRZEPISAMI ZNALEZIONYMI W INTERNECIE
It looks really good 😍
MerKi ma Belle!!!! J’ai la traduction en Français de cette recette, je viens de me rappeler.