PIEROGI LENIWE Z RESZTEK ZIEMNIAKÓW, CZYLI KOPYTKA Z MASCARPONE – PRZEPIS THERMOMIX, ALE NIE TYLKO
CO ZROBIĆ Z RESZTEK ZIEMNIAKÓW?
Co zrobić z resztek ziemniaków? No jak to co? Pierogi leniwe …. yyyy pardon, kopytka! To znaczy pierogi leniwe. Kurczę, sama nie wiem. Gubię się zawsze w tej terminologii. Sprawa jest dla mnie niejasna, jeśli ktoś po przeczytaniu mojego przepisu ma pewną odpowiedź, to ja poproszę!
PRZEPIS NA PIEROGI LENIWE Z SEREM MASCARPONE – BEZ MIKSERA
Teraz podam Ci przepis pierogi leniwe, do wykonania “ręcznie” bez konieczności używania Thermomixa, czy innego urządzenia. To oryginalny przepis Patrycji O. Ona nazwała je pierogami. A poniżej znajdziesz moją wersję przerobioną na Thermomix, z dodatkową zmianą w postaci mąki kamut. Ale o tym zaraz.
Składniki:
- 500g ugotowanych ziemniaków
- 150g serka mascarpone
- 1 jajko
- ok 3 szkl mąki
Ugotowane i wystudzone ziemniaki zmiel przez maszynkę do mięsa lub przeciśnij przez praskę do ziemniaków; przełóż do miski.
Dodaj mascarpone i jajko. Zacznij wyrabiać wszystko dosypując mąki.
Ciasto powinno wyjść zwarte, miękkie, niezbyt twarde.
Ciasto delikatnie rozwałkuj na stolnicy podsypując mąką.
Krój w kawałki radełkiem lub wytnij foremkami do ciastek.
Gotuj w osolonym wrzątku 3 minuty od wypłynięcia.
JAK WYKORZYSTAĆ RESZTKI ZIEMNIAKÓW
Do wykonania pierogów leniwych używa się ziemniaków ugotowanych i wystudzonych. To bardzo ważny element. Nie powinnaś używać ziemniaków dopiero co wyjętych z wrzątku. Dlatego kluski, kopytka, czy pierogi leniwe zawsze robię tylko wtedy gdy zostają mi resztki ziemniaków z poprzednich dni.
MĄKA Z PSZENICY KAMUT (khorasan)
Zaczęłam używać tej mąki przez przypadek – jak nie miałam nic innego pod ręką tylko tą (kupiłam z ciekawości bo była na promocji w jednym ze sklepów tu we Włoszech). Ku mojemu zaskoczeniu mąka ta, zachowuje się idealnie – prawie tak jak zwykła mąka pszenna. Zawiera ona gluten, dlatego nie jest to nadal opcja dla osób wrażliwych na gluten. Ale jest to ciekawy zamiennik tradycyjnej mąki, czy mąki orkiszowej. Nie miałam żadnych problemów z moimi przepisami. Jest ona troszeczkę bardziej szorstka w dotyku. Dzięki temu na ten przykład, wydaje mi się, że pierogi leniwe wyszły wyjątkowo zwarte a jednocześnie puszyste w ustach. W smaku jest ona delikatnie słodka i orzechowa, ale nie jest to smak, który “wybija” się ponad wszystko.
PIEROGI LENIWE, KLUSKI LENIWE, KOPYTKA – JAK GOTOWAĆ
Ważne jest, abyś najpierw przygotowała sobie wszystkie kluski i dopiero wtedy zabrała się za proces gotowania. Dlaczego? Bo to pójdzie bardzo szybko.
Woda do pierogów musi być zagotowana, ale nie może bulgotać. Musisz po wrzeniu zmniejszyć gaz, ponieważ zbyt duża siła bąbelków z wrzątku, może po prostu rozszarpywać te piękne kluseczki.
Do garnka wrzucaj pierogi pojedynczo, ale dość szybko i pilnuj by nie dotykały się na dnie. Dlatego też nie możesz wrzucić ich za dużo na raz. Upewnij się, że na dnie garnka jest trochę wolnej przestrzeni. Teraz poczekaj, aż zaczną wypływać. Gdy ponad 3/4 wypłynęło na wierzch – spójrz na zegarek i pilnuj, by od tego momentu upłynęły 3 minuty. Sitkiem, lub nabierką z dziurkami wyciągaj kluski do osobnego naczynia. Możesz – ale nie musisz – polać je oliwą.
PRZECHOWYWANIE
Jeśli Ci zostaną pierogi (jeśli 😉 ) schowaj je do lodówki. Możesz je przechowywać parę dni. Podgrzej je wrzucając je na dosłownie minutkę do ciepłej wody, a jeszcze lepiej, jak je podsmażysz na masełku, albo smaloszku?
PIEROGI LENIWE Z RESZTEK ZIEMNIAKÓW, CZYLI KOPYTKA Z MASCARPONE - PRZEPIS THERMOMIX, ALE NIE TYLKO
SKŁADNIKI
- 320 g 🥔ziemniaki z wczoraj
- 150 g mascarpone
- 260 g mąka kamut lub zwykła mąka pszenna (450, 500)
- 1 szt jajko
- 3/4 łyżeczki sól
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Do miski włóż resztki ziemniaków. 3 razy wduś funkcję Turbo na 1 sekundę
- Dorzuć teraz pozostałe składniki. Nastaw na 1 minutę/obroty wstecz/prędkość 3,5. Ciasto powinno wyglądać jak na zdjęciu, a w dotyku powinno być gładkie, nie powinno Ci się drastycznie kleić do ręki - aczkolwiek troszeczkę może
- Do dużego garnka nalej dużo wody. Dodaj soli. Zagotuj
- Blat stołu posyp mąką kamut. Wyłóż 1/3 ciasta i uformuj kulkę. Teraz zacznij ją rulować aż osiągniesz rulonik o średnicy około 1,5 - 2 cm
- Zacznij kroić na kawałki, około 1 cm szerokie
- Odkładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Jak już wykończysz całe ciasto, to teraz możesz zabrać się za proces gotowania:
- Gdy woda w garnku zacznie wrzeć, zmniejsz siłę gotowania - tak aby woda już nie bulgotała. Wrząca i bulgocząca woda może "rozwalić" kluski. Musisz ją uspokoić. Następnie wrzuć tyle pierogów (klusek) do garnka żeby zostało na jego dnie trochę miejsca. Kluski nie powinny się dotykać za bardzo
- Jak większa ich ilość zacznie wypływać na wierzch - to znaczy, że od tej chwili możesz odliczyć 3 minuty
- Po tym czasie zacznij wyciągać sitkiem kluski na osobny talerz, lub do miski. Powtórz czynności aż skończysz wszystkie kluski.
UWAGI DODATKOWE
PRZECHOWYWANIE
Jeśli Ci zostaną pierogi (jeśli 😉 ) schowaj je do lodówki. Możesz je przechowywać parę dni. Podgrzej je wrzucając je na dosłownie minutkę do ciepłej wody, a jeszcze lepiej, jak je podsmażysz na masełku, albo smaloszku?PRZEPIS INSPIROWANY PRZEPISEM PATRYCJI O.
ZAPISZ SIĘ NA MOJEGO NEWSLETTERKA!
Wiesz dlaczego pierogi :
kopytka to zazwyczaj ziemniaki mąka i jajko, wytrawne a
pierogi to ser, ziemniaki, mąka i jajko.