KAKI – PERSYMONA

KAKI – PERSYMONA

Diospyros kaki L, persimmon jest jadalnym owocem drzewa z rodzaju Diospyros. DIOSPYROS (“Dios” (Bóg) i “pyros” (ogień, zboże) – z Greckiego) – rodzaj drzew hebankowatych – wiele z nich cenionych nie tylko za pyszne owoce, ale także za drewno. Pochodzą głównie ze Wschodniej Azji, a produkowane są w różnych krajach z regionów subtropikalnych czy śródziemnomorskich. W Europie do największych producentów należy Hiszpania i Włochy.

OWOC KAKI

Drzewo kaki

Owoce kaki mogą występować w bardzo różnych wersjach kolorystycznych: jasne żółte, odcienie pomarańczy oraz takie prawie czerwone. Wyglądem przypominają trochę nasze … pomidory.

SEZON NA PERSYMONĘ

Owoce persymony osiągają swoją dojrzałość od października do grudnia. Wtedy są najsłodsze i najsmaczniejsze.

To zdjęcie było zrobione w … grudniu. Niesamowity jest ten kontrast jesiennej, szaroburej aury z pięknymi krągłymi owocami żarzyście pomarańczowego kaki!

WŁAŚCIWOŚCI

Nie jest moim celem rozpisywanie się na temat właściwości odżywczych tego owocu, ale wspomnę tylko bardzo szybko, że jest on pełen witamin (C, A, E, K, tiamina, moja ulubiona niacyna), minerałów (potas, fosfor, wapń). Wyczytałam dużo pozytywnych informacji na temat właściwości antynowotworowych, czy zmniejszania ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej dzięki persymonie. Więcej na tematy zdrowotne tego owocu znajdziesz w internecie.

KAKI KCAL

Dodam tylko, że na 100 g owocu mamy ok 70 kcal. To całkiem nieźle.


PERSYMONA – W KUCHNI


JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY OWOC

Przede wszystkim, staraj się kupować te owoce w ich sezonie (czyli od października do grudnia). Owoc powinien być mięsisty i gładki i bez skaz. Zwróć uwagę czy są na nim liście (czasem przy zbiorze tych owoców, liście zostają na drzewach, a ich brak niestety wpływa na przyspieszenie procesu dojrzewania).

Do natychmiastowej konsumpcji wybierz owoce dojrzałe. Po czym poznasz, że owoc jest gotowy do zjedzenia?

  • kolor skórki – im ciemniejszy pomarańcz, czy czerwień – tym bardziej owoc jest dojrzały
  • jednocześnie skóra ma jakby “przejrzysty” aspekt – w zależności od padania światła – prześwituje przez nią jakby miąższ
  • owoce są miękkie w dotyku
  • owoce trochę są jakby bardziej “napuszone” czy też lekko “spuchnięte”
Owoc kaki

PRZECHOWYWANIE KAKI

1. W temperaturze pokojowej ale w niezbyt suchym miejscu (suche powietrze nie pozwala właściwie dojrzewać kaki) – do tygodnia – jeśli kupiłaś owoc jeszcze twardy. Natomiast jeśli kupiłaś już owoc miękki to trzymaj go 1-2 dni maksymalnie.

2. W chłodnym i ciemnym miejscu (typu piwnica, czy garaż) – dojrzewanie zwalnia.

3. W lodówce – proces dojrzewania jest całkowicie spowolniony (ale nie zatrzymany) – nie musisz chować w hermetycznych pudełkach (chyba, że owoc jest napoczęty).

KAKI MOŻNA MROZIĆ

Możesz zamrozić owoce kaki. Jeśli miąższ jest jędrny – możesz owoce obrać i pokroić na kawałki. Jeśli miąższ jest już bardzo miękki – wyciągnij go łyżeczka. Schowaj persymonę do woreczka lub pudełka i zamroź.

PRZECHOWUJ KAKI W ZAMRAŻARCE DO 6 MIESIĘCY

JAK OBRAĆ KAKI

Umyj dobrze owoc. Przekrój go na pół i ostrym nożem wykrój ten jakby “głąb” z liśćmi. Następnie obieraczką do ziemniaków pozbądź się skórki. Jeśli jej nie masz, to użyj małego, ostrego nożyka. Teraz możesz zjeść na surowo miąższ, albo pokroić do dalszej obróbki.

Jeśli owoc jest dojrzały i miękki, a Ty chcesz go skonsumować od razu, to umyj go, przekrój i miąższ możesz łyżeczką wyjadać bezpośrednio.

JAK MOŻNA JEŚĆ KAKI

Im persymona jest bardziej dojrzałą, tym bardziej słodka i smaczniejsza. Skórka jest bardziej ciemna (ciemny pomarańcz, albo czasem nawet lekko brązowawy kolor).

Wiele osób zjada persymonę niemalże jak jabłko i zjadają ją wraz ze skórka. Moim zdaniem (i wielu osób), skórka jest dość twarda i raczej gorzka. Ale jak to się mówi “de gustibus nihil disputandum est” (o gustach się nie dyskutuje).

Dżem z kaki i pomarańczy

Na mojej stronie znajdziesz przepis na dżem z kaki i pomarańczy. Może kiedyś wypróbuję galaretkę i tu wrzucę przepis. Bardzo smaczne są też soki z kaki. A słynny francuski botanik, Trabut, który dość obeszernie zajął się tematem persymony – podał nawet przepis na na “chleb persymonowy: kubek miąższu, szklanka wody, pół łyżeczki sody oczyszczonej zmieszane w gęstą pastę można upiec jak chleb. Ale nie sprawdzałam tego przepisu, więc nie wiem, czy jest możliwy 😉

Z mrożonych kaki możesz wykonać swoje ulubione lody, czy sorbety (np w Thermomix, czy Lidlomix).

Kaki można suszyć w suszarce – bardo przypominają w smaku figę.

A JEŚLI MASZ SWOJE PATENTY NA OWOC PERSYMONY, TO DAJ ZNAĆ W KOMENTARZACH



5 2 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 Comments
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Juliusz Wawrzyniak
Juliusz Wawrzyniak
3 lat temu

Owoc kaki jest dość specyficzny w smaku, można się tym smakiem zaskoczyć, lekko jakby mączysty posmak, ale za to dżemik jest extra

Grantofla
Grantofla
Odpowiedz  Juliusz Wawrzyniak
3 lat temu

Ja mam problem z kaki, no nie podchodzi mi … nie wiem dlaczego . Wiec dżemik mnie nie kusi. Ale interesujących rzeczy się tu dowiedziałam wiec dobre i to 😉

Bożena
Bożena
2 lat temu

Ja dzisiaj obrałam owoc i okazała się ze jest tak gorzki ze nie da sie go nawet ugryzc. Gorycz jest tak ogromna, że musiałam płukac usta dwiema butelkami wody mineralne, która się pieniła jak szalona. Owoc miał kolor pomaranczowy i wyglądał na bardzo dojrzały. Nie wiem dlaczego jest tak cierpki i gorzki , aż mnie wykręciło.