CZOSNEK KONFITOWANY I OLIWA CZOSNKOWA – PRZEPIS ZERO WASTE
Czosnek konfitowany to idealny przepis na dodatki do różnych, przeróżnych dań. Powstała przy tej okazji oliwa smakowa również się przyda! Jest to idealny przepis zero waste. Dlaczego? A dlatego, że nic tu nie wyrzucisz. Wszystko możesz zużyć.
CZOSNEK KONFITOWANY
Czosnek gotowany powoli w dość niskiej temperaturze (slow cooking) traci na swojej ostrości a nabiera za to słodkości. Jest idealny jako dodatek na przykład do puree ziemniaczanego, do hummusu (zamiast czosnku świeżego, bardziej ostrego), może do baba ganousch, do różnego rodzaju past. Możesz go również zjeść samego ze świeżutkim chlebem – rozsmaruj go po prostu. Właściwie dlaczego by go nie dodać do zup, czy sosów.
OLIWA CZOSNKOWA
Oliwa czosnkowa ma delikatny posmak czosnku. Jest ciekawą odmianą do zwykłej oliwy z oliwek. Pasuje do różnego rodzaju sałat, sałatek. Albo jako dodatek do chleba przed posiłkiem. Możesz też w niej umaczać chleb focaccia, albo jakikolwiek inny.
CZOSNEK ZOSTAW, ZMIEŃ PRZEPIS
Jeśli nie lubisz ostrej papryczki, lub w ogóle ostrych smaków, to nie wkładaj do oliwy tego produktu (choć osobiście przyznaję, że zarówno czosnek jak i oliwa tak przyrządzona nie gryzie w gardle! mówię to ja – osoba bardzo przewrażliwiona na punkcie ostrości). Podmień ją jakimiś innymi aromatami. Jestem teraz we Włoszech, myślę sobie o szałwii? Albo może skórka pomarańczy, albo cytryny? Może majeranek? Też akurat mam go tu w ogrodzie. Jeśli wypróbujesz innych opcji – daj znać w komentarzach jakie były wrażenia.
PRZECHOWYWANIE OLIWY CZOSNKOWEJ I CZOSNKU KONFITOWANEGO WŁASNEJ ROBOTY
Oliwę i czosnek zamknij w hermetycznym słoiku. Możesz przechowywać w temperaturze pokojowej do KILKU TYGODNI
CZOSNEK KONFITOWANY I OLIWA CZOSNKOWA - PRZEPIS ZERO WASTE
SKŁADNIKI
- 2 główki 🧄czosnek
- kilka gałązek tymianek
- 200 ml oliwa z oliwek
- 1 szt 🌶papryczka chili (nie jest to obowiązkowy składnik, jeśli nie lubisz ostrego)
- sól
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Obierz ze skórki wszystkie ząbki czosnku.
- Do małego rondelka wlej oliwę, wrzuć wszystkie składniki.
- Podgrzej na średnim ogniu - aż do chwili gdy zobaczysz malutkie bąbelki pojawiające się na powierzchni oliwy. Następnie zmniejsz ogień, nałóż przykrywkę i zostaw na małym ogniu przez 20-25 minut, albo do czasu gdy ząbki czosnku zaczną się delikatniutko rumienić.
- W tym dokładnie momencie zdejmij garnek z ognia. Nie zdejmuj pokrywki. Zostaw wszystko przez kolejne 10 minut poza ogniem.
- Po tym czasie, przełóż czosnek i przelej oliwę do czystej miseczki. Jak wszystko ostygnie to przełóż wszystko już do słoika hermetycznego.
- Przechowuj w temperaturze pokojowej.
PRZEPIS INSPIROWANY PRZEPISEM OTTOLENGHI