SZAŁWIA

SZAŁWIA

Szałwia znana mi była z dzieciństwa, gdy to każde zapalenie gardła, angina, czy zapalenie dziąseł kończyło się płukankami z Salvia officinalis. Poprawiała też pracę układu pokarmowego – herbata pomagała w biegunkach. Potem na rynku pojawiły się już leki na bazie szałwi (Septosan, czy Dentosept). Jakoś tak to skojarzenie długo pokutowało i tylko w celach zdrowotnych korzystałam z szałwii.

Gdy wylądowałam we Włoszech, w ogrodzie rósł przepiękny półkrzew szałwii. Jej listki zielono – srebrne, były jak z obrazka, tak idealne. Mięciutkie, delikatne i jakby welurowe. Okazało się, że Włosi ją uwielbiają i nawet dość często używają. Zaczęłam próbować i ja. Zaskoczyłam się.

Szałwia salvia

SEZON NA SZAŁWIĘ

Szałwia to roślina wieloletnia. Jest półkrzewem. Kwitnie od maja do czerwca/lipca, a zbierać jej listki można cały rok. Gdy byłam we Włoszech, nawet w grudniu wychodziłam do ogrodu, aby zerwać parę listków do moich potraw!

SZAŁWIA TO ŹRÓDŁO WITAMIN

Witamina C, z grupy B, oraz A! Także wapń, potas, sód, magnez, cynk i żelazo. Ale to nie wszystko bo jeszcze znajdziemy tu olejki eteryczne (cenny olejek terpenowy, selvenę oraz kamforę) , garbniki, flawonoidy. Z kolei nasiona szałwii zawierają w sobie białko, a także nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6).


SZAŁWIA W KUCHNI


JAK PRZECHOWYWAĆ SZAŁWIĘ?

Szałwia omszona

ŚWIEŻA SZAŁWIA W LODÓWCE

Szałwię najlepiej jest używać na bieżąco. Czyli zerwać ją bezpośrednio przed użyciem.

Jeśli nie masz w ogródku tego zioła, ani też w doniczce, to możesz kupić świeżą szałwie i przechowywać ją kilka dni w lodówce w dolnych jej szufladach. Najlepiej jednak listki zanurzyć w szklance z wodą i przechowywać na drzwiach lodówki, zmieniając wodę co 2 dni. Tak przechowywana szałwia utrzyma się do 7 dni.

SZAŁWIĘ MOŻNA MROZIĆ

Liści szałwii nawet nie musisz rozdrabniać przed schowaniem do zamrażarki. Ułóż je w całości w torebkach strunowych, tak aby się nie dotykały. Możesz oczywiście drobno pokroić szałwię i przełożyć ją do słoiczka i tak zamrozić.

ZAMROŻONĄ SZAŁWIĘ MOŻESZ PRZECHOWYWAĆ W ZAMRAŻARCE OKOŁO ROKU

Aby rozmrozić liście szałwii, czy to w całości, czy pokrojone – wystarczy, że odpowiednią ilość wyciągniesz z woreczka, czy słoiczka bezpośrednio do potrawy, którą chcesz doprawić tym ziołem

SZAŁWIA SUSZONA

Jeśli wiesz, że nie będziesz mieć dostępu do świeżej szałwii przez cały rok, a chcesz ją mieć pod ręką, to możesz również skorzystać z szałwii suszonej. Jeśli chcesz mieć pewność, że zachowałaś maksymalnie dużo olejków eterycznych oraz wszystkich jej wartości, to musisz się postarać by suszenie tego zioła przebiegło jak najszybciej i nie na pełnym słońcu. Upewnij się, że roślina jest suchutka, zdrowa i czysta. Rozłóż szałwię (pokrojoną lub w całości) na gazecie lub papierze. Wystaw do osuszenia w przewiewnym miejscu, bez narażenia na ekspozycję bezpośrednią na słońce. Co jakiś czas poruszaj nimi i pomieszaj.

Masz poddasze, gdzie temperatura jest nieco wyższa, jest cieplej, ale w cieniu? Zwiąż szałwię w pęczki i powieś na suficie “do góry nogami”.

DO SUSZENIA SZAŁWII MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z PIEKARNIKA

Przygotuj zioła, rozłóż je na blasze, wstaw je do piekarnika nagrzanego na około 60 – 70 stopni Celsjusza, uchyl drzwiczki. Co jakiś czas spójrz jak się liście mają, powinny być suche, ale nie rozpadające się w palcach.

WYSUSZONĄ SZAŁWIĘ MOŻESZ PRZECHOWYWAĆ W SZKLANYM, SZCZELNIE ZAMKNIĘTYM POJEMNICZKU DO OKOŁO 3 LAT.

KONSERWACJA SZAŁWII W OLEJU LUB OLIWIE

Do tego sposobu przechowywania szałwii użyj olejów takich jak z pestek winogron, czy słonecznikowy. Oczywiście możesz również użyć oliwy z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia na zimno i niefiltrowana). Wrzuć szałwię do słoika ze szkła, zalej wybranym przez Ciebie olejem i ustaw w temperaturze pokojowej. Co jakiś czas porusz zawartością butelki. Musisz odczekać co najmniej 3 tygodnie, a najlepiej około półtora miesiąca, aby móc się delektować aromatem oleju szałwiowego. Z kolei liście możesz użyć do sałatek lub zup.


SZAŁWIA W OBRÓBCE

Szałwia

Smak i zapach szałwii jest dość specyficzny. Lekko jakby … sosnowy, kamforowy. Czasem mój nos czuje świeżą szałwię i odbiera trochę jak płaski, trochę tłumiący zapach. Jest on dość intensywny, może dlatego takie wrażenia. W gotowaniu zatem trzeba być ostrożnym i nie przesadzić w ilościach dodawanej świeżej szałwii, może ona zbyt “zgorzknić” potrawę.

Ponieważ szałwia słabo znosi smażenie, czy wrzenie w wysokich temperaturach, dlatego najlepiej jest ją dorzucać do szykowanych potraw w ostatniej chwili!


MAŁŻEŃSTWA DOSKONAŁE, CZYLI Z CZYM ZJEŚĆ SZAŁWIĘ

Mniaaaam … Włosi robią po prostu 🍝 makarony, gnocci, czy ravioli z odrobiną oliwy (możesz oczywiście użyć masła, lub ghee) podgrzanej z pokrojonymi listkami szałwii. Dorzucają trochę czosnku, oczywiście soli i pieprzu i proste danie gotowe.

SZAŁWIA POCHŁANIA TŁUSZCZE, Dlatego właśnie fajnie się komponuje z różnego rodzaju mięsami.

Kaczka, gęsina, cielęcina wieprzowina super smakuje. Słynna “piccata” to właśnie cielęcina z duża ilością szałwii. Włosi lubią także kurczaka z szałwią: albo pieczonego z farszem z szałwii, lub też gotowanego z sosem szałwiowym.

SZAŁWIA A OWOCE I WARZYWA

W Meksyku często można spotkać ananasa 🍍 z szałwią, w prostej sałatce owocowej. Ale smakuje ona również w kompozycjach z gruszką 🍐, mango 🥭, jeżyną, jabłkiem 🍏 czy też brzoskwiniami 🍑. Spróbuj wodę z cytryną i listkiem szałwii. Jest oryginalnie, ciekawie i orzeźwiająco.

Włosi mieszają szałwię z bobem, bądź też kasztanami jadalnymi, ale to nie tylko dla walorów smakowych, ale również po to by ułatwić trawienie tych produktów.

Ciekawe jest również zestawienie z 🎃 dynią. Spróbuj dodać do zupy dyniowej listek szałwii. Będzie delikatnie inaczej niż zwykle, oryginalnie i smacznie. Spróbuj również risotto z dyni i dla akcentu dodaj pokrojoną szałwię. Zaskoczysz się.

Warzywa korzeniowe, takie jak pietruszka czy bataty 🍠 (słodkie ziemniaki) fajnie się komponują z dodatkami tego zioła.

SZAŁWIĘ DA SIĘ LUBIĆ

Szałwia jest bardzo wszechstronnym ziołem i mimo moich wyrobionych latami skojarzeń tylko z chorym gardłem, zaczęłam zmieniać o niej zdanie, od czasu gdy miałam okazję ją “mieć pod ręką”. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z Was uprawiał tą roślinę w swoim ogrodzie w Polsce, lub w innym kraju? Ponoć można ją hodować w warunkach klimatycznych innych niż Śródziemnomorskie, urośnie po prostu trochę mniejsza. Jakie masz z szałwią doświadczenia w kuchni? Czy tak jak ja, że zaczęłaś się do niej przekonywać ? Czy może już od lat jej używasz i masz jakieś swoje popisowe dania z szałwią w tle?



5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 Comments
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Patrycja
Patrycja
1 rok temu

Super pomocny opis, właśnie kupiłam świeża szałwię, czy można ja taką zaparzyć i pic jak herbatkę ? Czy tylko suszona ma pelne właściwości ?
Dziękuje i pozdrawiam

Wisia
Wisia
1 rok temu

Mam 1 krzaczek szałwii w ogrodzie . Rośnie przepięknie .Mam zamiar używać jej do dań z dynią i ricotta ( ravioli) czy też do napojów i dan z cielęciny a nawet do sałatek owocowych. Być może zainspirowana wpisem zrobię aromatyczną oliwę 😊