CZYM OBCIĄŻYĆ TARTĘ

CZYM OBCIĄŻYĆ TARTĘ

Dzisiaj będzie krótko na temat czym obciążyć tartę. Często w przepisach na mojej stronie wpisuję “obciążniki do pieczenia/fasola”. O co chodzi i po co ten manewr?


PO CO OBCIĄŻAĆ KRUCHE CIASTO

Kruche ciasto podczas pieczenia ma tendencje do “puchnięcia”, wybrzuszania się. Jedną z technik, by tego uniknąć, jest ponakłuwanie ciasta widelcem. Ale oprócz tego, również można obciążyć tartę. Takie obciążniki również sprawiają, że boki tarty nie opadają w trakcie zapiekania.

CZYM OBCIĄŻYĆ TARTĘ

KULKI CERAMICZNE

CERAMIC BAKING BEANS,

Wybór masz dość spory. W sklepach znaleźć można różne kulki ceramiczne, różnych firm. Zazwyczaj sprzedawane są one w szklanych słoikach, bądź też metalowych.
➕ Moim zdaniem, są one tak samo efektywne ja fasola czy groch. Osobiście, nie widzę różnicy w ich użytkowaniu.
➕Choć przypuszczam, że kulki ceramiczne prawdopodobnie są bardziej trwałe niż fasola czy groch 😋
➖ Mankament? Cena. Jedno takie opakowanie 600 g kulek ceramicznych, to wydatek minimum 40 złotych. A nie wystarcza ono by obciążyć tartę o średnicy 24 cm. Potrzeba co najmniej dwóch opakowań.
➖ Trzeba bardzo uważać, przy ściąganiu kulek i przekładaniu ich do słoika – nie raz już mi się zdarzyło, że ganiałam za pojedynczymi ziarenkami po całej kuchni

ŁAŃCUCH METALOWY

Sprawy podobnie się tu mają jak w przypadku kulek ceramicznych:
➕Efektywność podobna, ➕trwałość podobna ➖ cena dość wysoka, jedno opakowanie nie wystarczy na przeciętną tartę ALE
➕ jednym ruchem ręki (oczywiście w rękawicy, bo po wyjęciu z piekarnika kulki metalowe są gorące) – ściągasz całość z ciasta – nie ma ryzyka ganiania za pojedynczymi kulkami, po całej kuchni

FASOLA, GROCH

Mój ulubiony patent na idealną tartę. W zasadzie korzystam z suszonej fasoli non stop.
➕Efekt identyczny jak przy kulkach, czy łańcuchu. Używam ciągle tej samej od prawie 4 lat. Nic się nie dzieje. ➖ Mniemam jednak, że nie będzie ona wieczna jak kulki, czy łańcuch. ➕Bez dwóch zdań cena jest tu najniższa, ale jest ➖ ryzyko gonienia fasolek uciekających z papieru do pieczenia

Przyznam szczerze, że w teorii powinnam używać łańcucha metalowego. Zdaje się mieć najwięcej plusów. Jednakże, jak wspomniałam wyżej, moja ulubiona metoda, to ta “na fasolkę”. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego.

JAK TO ZROBIĆ

Obciążniki - Czym obciążyć tartę - kulki ceramiczne, czy fasola, groch etc

Wiem, że może wydać Ci się niepotrzebna poniższa uwaga, ponieważ jest to dla Ciebie oczywiste. Ale pamiętam moje początki, kiedy to doświadczyłam “wrośniętych” kulek ceramicznych w ciasto. Stało się tak, gdyż dopiero co zakupione kulki rozrzuciłam bezpośrednio na kruche ciasto. Zdziwiłam się, że jak wyciągnęłam ciasto z piekarnika, to musiałam wydłubywać z niego, każdą kulkę z osoba. Następnie umyć. A kruche ciasto wyrzucić! Zapewniam Cię, że jest z tym mnóstwo roboty! Ale dzięki temu, teraz już wiem, że:

NA WIERZCH KRUCHEGO CIASTA TRZEBA POŁOŻYĆ PAPIER DO PIECZENIA.
A NA PAPIERZE WYSYPAĆ KULKI CERAMICZNE, LUB FASOLĘ

Tak przygotowane kruche ciasto zapiecz wraz z obciążnikami przez 2/3 (czyli np 30 minut) czasu potrzebnego ciastu, a następnie 1/3 (15 minut) czasu bez obciążników. Lub według wskazówek podanych w przepisie na tartę, tą którą będziesz robić.

Masz jakiś inny super patent na “wybrzuszające się” ciasto? Daj znać, jestem bardzo ciekawa!0 0 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 Comments
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Emilia
Emilia
2 lat temu

Czy nadadzą się szklane “dunie”? Czy popękają?

Ela
Ela
1 rok temu

Czy może być czerwona fasolą konserwowa

Anna
Anna
8 miesięcy temu

czy można użyć kaszy jaglanej albo pęczaka do obciążenia?