CZYM OBCIĄŻYĆ TARTĘ
Dzisiaj będzie krótko na temat czym obciążyć tartę. Często w przepisach na mojej stronie wpisuję “obciążniki do pieczenia/fasola”. O co chodzi i po co ten manewr?
PO CO OBCIĄŻAĆ KRUCHE CIASTO
Kruche ciasto podczas pieczenia ma tendencje do “puchnięcia”, wybrzuszania się. Jedną z technik, by tego uniknąć, jest ponakłuwanie ciasta widelcem. Ale oprócz tego, również można obciążyć tartę. Takie obciążniki również sprawiają, że boki tarty nie opadają w trakcie zapiekania.
CZYM OBCIĄŻYĆ TARTĘ
KULKI CERAMICZNE
CERAMIC BAKING BEANS,
Wybór masz dość spory. W sklepach znaleźć można różne kulki ceramiczne, różnych firm. Zazwyczaj sprzedawane są one w szklanych słoikach, bądź też metalowych.
➕ Moim zdaniem, są one tak samo efektywne ja fasola czy groch. Osobiście, nie widzę różnicy w ich użytkowaniu.
➕Choć przypuszczam, że kulki ceramiczne prawdopodobnie są bardziej trwałe niż fasola czy groch 😋
➖ Mankament? Cena. Jedno takie opakowanie 600 g kulek ceramicznych, to wydatek minimum 40 złotych. A nie wystarcza ono by obciążyć tartę o średnicy 24 cm. Potrzeba co najmniej dwóch opakowań.
➖ Trzeba bardzo uważać, przy ściąganiu kulek i przekładaniu ich do słoika – nie raz już mi się zdarzyło, że ganiałam za pojedynczymi ziarenkami po całej kuchni
ŁAŃCUCH METALOWY
Sprawy podobnie się tu mają jak w przypadku kulek ceramicznych:
➕Efektywność podobna, ➕trwałość podobna ➖ cena dość wysoka, jedno opakowanie nie wystarczy na przeciętną tartę ALE
➕ jednym ruchem ręki (oczywiście w rękawicy, bo po wyjęciu z piekarnika kulki metalowe są gorące) – ściągasz całość z ciasta – nie ma ryzyka ganiania za pojedynczymi kulkami, po całej kuchni
FASOLA, GROCH
Mój ulubiony patent na idealną tartę. W zasadzie korzystam z suszonej fasoli non stop.
➕Efekt identyczny jak przy kulkach, czy łańcuchu. Używam ciągle tej samej od prawie 4 lat. Nic się nie dzieje. ➖ Mniemam jednak, że nie będzie ona wieczna jak kulki, czy łańcuch. ➕Bez dwóch zdań cena jest tu najniższa, ale jest ➖ ryzyko gonienia fasolek uciekających z papieru do pieczenia
Przyznam szczerze, że w teorii powinnam używać łańcucha metalowego. Zdaje się mieć najwięcej plusów. Jednakże, jak wspomniałam wyżej, moja ulubiona metoda, to ta “na fasolkę”. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego.
JAK TO ZROBIĆ
Wiem, że może wydać Ci się niepotrzebna poniższa uwaga, ponieważ jest to dla Ciebie oczywiste. Ale pamiętam moje początki, kiedy to doświadczyłam “wrośniętych” kulek ceramicznych w ciasto. Stało się tak, gdyż dopiero co zakupione kulki rozrzuciłam bezpośrednio na kruche ciasto. Zdziwiłam się, że jak wyciągnęłam ciasto z piekarnika, to musiałam wydłubywać z niego, każdą kulkę z osoba. Następnie umyć. A kruche ciasto wyrzucić! Zapewniam Cię, że jest z tym mnóstwo roboty! Ale dzięki temu, teraz już wiem, że:
NA WIERZCH KRUCHEGO CIASTA TRZEBA POŁOŻYĆ PAPIER DO PIECZENIA.
A NA PAPIERZE WYSYPAĆ KULKI CERAMICZNE, LUB FASOLĘ
Tak przygotowane kruche ciasto zapiecz wraz z obciążnikami przez 2/3 (czyli np 30 minut) czasu potrzebnego ciastu, a następnie 1/3 (15 minut) czasu bez obciążników. Lub według wskazówek podanych w przepisie na tartę, tą którą będziesz robić.
Masz jakiś inny super patent na “wybrzuszające się” ciasto? Daj znać, jestem bardzo ciekawa!
Czy nadadzą się szklane “dunie”? Czy popękają?
Emilia, musze powiedzieć, że mnie zaskoczyłaś. Nie wiem, czy dunie zostały wykonane ze szkła hartowanego? Powiem szczerze, nie potrafię Ci z całą pewnością odpowiedzieć. A nie mam ich w domu, by przeprowadzić eksperyment 🙂 Raczej bym nie ryzykowała i użyła fasoli. Jeśli jednak znajdziesz odpowiedź na to pytanie, to się chętnie dowiem. Tymczasem dobrego wieczorku! Buziakiii
Czy może być czerwona fasolą konserwowa
Elu, nie – nie może :))
czy można użyć kaszy jaglanej albo pęczaka do obciążenia?
Nigdy nie próbowałam Aniu … Daj znać jeśli masz jakieś doświadczenie w temacie?