GNOCCHI
JAKIE ZIEMNIAKI NA GNOCCHI
Do przygotowania gnocchi użyj ziemniaków ugotowanych w wodzie z solą, ale też możesz użyć gotowanych na parze. Ja zazwyczaj używam do tego resztek z dnia poprzedniego. Najlepsze są ziemniaki bardzo mączyste i z dużą ilością skrobi. Czyli wszelkiego rodzaju ziemniaki z oznaczeniem “typ C”. Na ten przykład: Anielka, Aster, Barycz, Bursztyn, Bzura, Centa, Cezar, Etiuda, Grot, Honorata, Koral, Kos, Legenda, Lena, Mila, Salto.
We Francji znajdziesz następujące: la Bintje, la Marabel oraz la Manon. We Włoszech szukaj “Patate a pasta bianca”, np: Kennebec.
PRZECHOWYWANIE GNOCCHI
Świeżo przygotowane ciasto na gnocchi bardzo kiepsko się przechowuje. Problem polega na tym, że przez ziemniaki będzie szybko ciemnieć i oksydować. Dlatego wyrabiaj ciasto dosłownie tuż przed obiadem czy kolacją.
Kluski najlepiej zjeść od razu. Takie prosto z wody polane sosem pomidorowym, czy skwarkami. Co tam dusza zapragnie. Możesz też je dobrze odcedzić i podsmażyć od razu.
Kluseczki możesz odłożyć na bok i podsmażyć również parę godzin po ich ugotowaniu, lub też podpiec w piekarniku nastawionym na 180 stopni, parę minut.
Ale zasada generalna jest taka by nie przeciągać w czasie przechowywanie świeżo zrobionych gnocchi. Bo on nie gra na ich korzyść.
MROŻENIE
Kluski możesz również wyłożyć na Silpacie, albo papierze do pieczenia wysypanym mąką i wstawić do zamrażalnika na maksymalnie 3 miesiące i odgrzewać je bezpośrednio we wrzącej wodzie. Ale ponieważ, jak pisałam wcześniej w poście o mrożeniu warzyw, wszelkie dania na bazie ziemniaków raczej średnio znoszą zamrażanie (raczej powinnam powiedzieć – odmrażanie) – to używaj tej metody jako ostateczność.
GNOCCHI
WYPOSAŻENIE DODATKOWE
- ugniatacz do ziemniaków (tłuczek)
- duża miska
- duży garnek
SKŁADNIKI
- 600 g 🥔ziemniaki ugotowane
- 150-160 g mąka pszenna może być 450, lub 500, ja użyłam również mąki khorosan, czyli kamut
- 1 szt żółtko
- 🧂sól, pieprz do smaku
- szczypta gałka muszkatałowa dosłownie 1 szczypta, nie więcej
INSTRUKCJA OBSŁUGI
- Danie możesz przygotować z resztek już ugotowanych wcześniej ziemniaków, lub dopiero teraz je ugotować z solą i listkiem laurowym; poczekaj aż ostygną (nie muszą być całkiem zimne, ale nie mogą być gorące)
- Zacznij rozgniatać ziemniaki ugniataczem
- Dosyp połowę ilości mąki oraz sól i ugniataj wszystko razem, obserwuj jak się ciasto zachowuje
- Dorzuć żółtko i ugniataj, jednocześnie dosypując powoli resztę ilości mąki, obserwuj ciasto; jeśli jest ono zbyt klejące się – to dosyp aż do końca ilość mąki, ugniatając cały czas
- Jeśli trzeba, bo jest zbyt wilgotne powietrze, lub zbyt wilgotne ziemniaki – dosypuj po 1 łyżeczce mąki i obserwuj; ciasto powinno być miękkie, mniej więcej gładkie, ale nieklejące się
- Blat kuchenny posyp mąką i wyłóż ciasto. Pokrój je na 6 równych części
- Weź jedną z części i zacznij turlać i rolować, tak aby wyszedł cienki rulonik z niej, taki około 1 cm, do półtora grubości
- Z rulonika odkrawaj małe kawałki, około 1 cm
- I teraz możesz tak je zostawić, Włosi akceptują taki wygląd gnocchi, ale jeśli chcesz zaszaleć to każdy drobny kawałek uformuj na widelcu ….
- …. albo też chwyć jedną ręką dwoma palcami kawałeczek, przytrzymaj go w ten sposób a jednocześnie widelczykiem w drugiej ręce przyduś delikatnie wierzch
- Do garnka nalej wody i zagotują ją z solą
- Po zagotowaniu zmniejsz gaz na najmniejszy
- Wrzuć gnocchi i gotuj na małym gazie
- Gdy wszystkie gnocchi wypłyną na wierzch, to znaczy, że są gotowe!
UWAGI DODATKOWE
Jeśli szukasz innych przepisów na resztki ziemniaków? Zajrzyj tutaj