KRUCHE CIASTO, PÓŁKRUCHE – KOMPENDIUM WIEDZY (POLSKO/FRANCUSKIEJ)
POPRZEDNIA STRONA 🔙 CIASTA KRUCHE – RODZAJE
PORADY I TIPY
ILE CIASTA KRUCHEGO NA FORMĘ POTRZEBA?
ZAPAMIĘTAJ, że na formę lub foremkę np. 16 cm potrzeba 140g ciasta, a na formę o diametrze 22cm – 200g ciasta i tak dalej…
Zawsze o 20g mniej niż wybrany rozmiar!
CO ZROBIĆ BY SPÓD Z KRUCHEGO CIASTA NIE PRZEMAKAŁ (stał się bardziej szczelny) I ZACHOWAŁ SWOJĄ KRUCHOŚĆ
- przed wlaniem farszu na spód – posmaruj go rozbełtanym żółtkiem, białkiem, albo całym jajkiem
- zanim nałożysz farsz na spód – posyp spód tarty mąką migdałową, bułką tartą, albo semoliną, możesz też użyć pokruszonych ciasteczek – te składniki pochłoną bardziej wilgoć
- tarty z owocami itd – po zapieczeniu spodu – posmaruj go rozpuszczonym olejem kokosowym
- ciasto zapieczone, ale z dodatkiem owoców itd – polej rozpuszczoną czekoladą
- metoda pieczenia na biało (a blanc) – jest również sposobem na zminimalizowanie przemakalności ciasta kruchego, a jeszcze lepiej jak przedwstępnie opieczesz ciasto, a następnie posypiesz bułką tartą, albo mąką migdałową, albo (po schłodzeniu) posmarujesz jajkiem, białkiem, lub żółktiem i dopiero nałożysz farsz
CIASTO KRUCHE – PRZECHOWYWANIE
W LODÓWCE
CIASTO KRUCHE ŚWIEŻE MOŻESZ PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE DO OKOŁO 2 -4 DNI
Przechowuj je szczelnie owinięte w folię spożywczą, bądź też w hermetycznym pojemniku. Ja najbardziej lubię szklane, ceramiczne. Ale możesz użyć także plastikowego
CIASTO KRUCHE JUŻ UPIECZONE MOŻESZ PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE KILKA DNI w szczelnie zamkniętym pojemniku
MROŻENIE
CIASTO KRUCHE ŚWIEŻE MOŻESZ MROZIĆ DO 3 MIESIĘCY
- Możesz mrozić ciasto owinięte w folię spożywczą, albo w pojemniku hermetycznym.
Ciasto zajmuje mniej miejsca ALE musisz potem odmrozić (w lodówce) i dopiero potem rozwałkować i zapiec – a zatem więcej czasu Ci to zabierze - Możesz również zamrozić już w formie do pieczenia, rozwałkowane – jednakże szczelnie zamknięte w folii spożywczej.
Ciasto zajmuje dużo miejsca w zamrażalniku, ale za to możesz je zapiekać w piekarniku bezpośrednio! wydłuż jedynie nieco czas pieczenia
CIASTO KRUCHE JUŻ UPIECZONE MOŻESZ MROZIĆ, ale efekt jest średni. Jeśli jednak chodzi o już upieczone tarty, tarteletki, quiche etc – jak najbardziej nadają się do mrożenia. Wszystko zależy od ich wypełnienia.
Cykl artykułów o rodzajach ciasta kruchego jest dla mnie niezwykle ważne. Chciałabym przetestować wszystkie opcje i porównać efekt. Staram się także porównywać przepisy z różnych książek kucharskich przywiezionych z zagranicy: Wloch i Francji.
Ciekawi mnie to , że zwykle u nas mówi się o stosunku mąki do masła 2:1, a w Pani przepisach masła jest mniej. Z czego to wynika? Mam wrażenie, że przez ilość podawaną w większości przepisów mam problem z szybkim wyrobieniem ciasta szczgolnien kiedy robię to rękoma i przez to trwa to za dlugo). Czy w przypadku Pani przepisów nie ma tego problemu?
Kinga, nigdy aż tak się nie trzymałam tych klasycznych teorii, przepisy moje są wynikiem kilkuletniego doświadczenia we Francji. Bardzo rzadko robię ciasta ręcznie, zazwyczaj pomaga mi Thermomix albo KitchenAid, dlatego nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie. Problem miewałam jedynie jak mieszkałam na Bahamach – tam wilgotność była wysoka i zmienna i musiałam niekiedy więcej/mniej tłuszczu dodawać, czy też wody. Swoją drogą – to niesamowite jak klimat może wpływać na takie szczegóły. A masz jakies super sprawdzone przepisy na ciasta w tych przywiezionych książkach??? Ja uwielbiam książki kucharskie z róznych krajów!